Mardin Roj

Alican Önlü: Mehmet Ali Aslan ihraç edileceğini duyunca istifa etti

Alican Önlü: Mehmet Ali Aslan ihraç edileceğini duyunca istifa etti
  • 25 Kasım 2019

HDP’de iki dönem milletvekilliği yapan Mehmet Ali Aslan’ın istifa etmesinin ardından açıklama yapan HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, Aslan’ın son dönemlerde partinin bütün kararlarına aykırı davrandığını, kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildikten bir gün sonra istifa ettiğini söyledi.

İstifa açıklamasında, Alican Önlü’nün Whatsapp’tan kendisine ‘Bir daha HDP ve Demirtaş’ı ağzına alma, çünkü ikisini de kirletiyorsun, partiden uzak kalman daha hayırlı’ içerikli mesaj gönderdiğini anlatan Aslan, ‘HDP’nin ilkelerinden uzaklaştığını’ öne sürdü. Gazete Duvar‘ın ‘Geçen yıl neden istifa etmediniz?’ sorusuna Aslan şu yanıtı verdi: “Dışlayıcı ve ayrımcı bir dil kullandılar. Halk bu son siyaseti kabul etmiyor. Halk kendi taleplerine kulak verilmesini istiyor. Artık mızrak çuvala sığmıyor. Halk bizden bir umut bekliyor. Ancak biz etki edemiyoruz. Bizim gibilerini uzaklaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Baktık ki elimizden bir şey gelmiyor istifa edeyim dedim. Aksi takdirde benim orada durmam yürütülen politikaların kabulü anlamına geliyordu.”

‘DEFALARCA ÇALIŞIN DEDİK’

HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü ise Aslan’ın iddialarını reddetti. Önlü, bahsedilen Whatsapp yazışmalarının bir yıl bekletilip şimdi gerekçe yapıldığını söyledi. “Tutarsızlık buradan belli” diyen Önlü, Aslan’ın dün itibarıyla kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildiğini bunu duyduktan sonra da istifa ettiğini açıkladı: “Uzun süredir partinin aldığı kararlara karşı ters tutumda bulundu. Defalarca kendisine bu pratikten vazgeçmesini söyledik. Defalarca, ‘bu şeyleri yapacağınıza partiye dahil olun çalışın’ denildi. İşi pervasızca sürükleyenlere de ‘parti ve Selahattin Demirtaş’ın adını kullanmayın’ dedik. Son yapılanlarla ilgili bir dosya hazırlandı. Bu dosya evvelsi gün parti MYK’sına gönderildi. Aslan’ın kesin ihracı disiplin kurulunda bekliyor. Bugün veya yarın açıklanacaktı. İhraç edileceğini duyduğu anda kalkıp kendisi istifa etmiş gibi kamuoyuna açıklama yaptı. MYK konuyla ilgili açıklama yapacak.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ