Mardin Roj

Akrabalarının öldürdüğü Ayşe Çeçen’in annesi de tehdit edildi

Akrabalarının öldürdüğü Ayşe Çeçen’in annesi de tehdit edildi
  • 16 Eylül 2020 19:30 | Son Güncellenme: 16 Eylül 2020 19:31

Kızıltepe’de 2013 yılından katledildikten 7 yıl sonra cenazesi bulunan Ayşe Çeçen’in annesi ve kardeşinin, tutuklu sanıkların aileleri tarafından tehdit edildiği öğrenildi. 25 Eylül’de 2’nci duruşması görülecek dava için konuşan Ayşe’nin kardeşi Berfin Çeçen, adalet talebini yineleyerek dayanışma çağrısında bulundu.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 2013 yılında 17 yaşındaki Ayşe Çeçen için ailesi kayıp başvurusunda bulunmuştu. Ancak 2019 yılında Ayşe’nin cenazesinin bulunmasının ardından başlatılan soruşturmada Ayşe’nin ailesi tarafından katledildiği ortaya çıkmıştı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan babası Mehmet Faruk Çeçen, amcası İ.Ç. ve akrabası İ.Ç.’nin Ayşe’yi Suriye topraklarına götürerek ateşli silahla katlettiği belirlenmişti.

Sanıkların tutuklu yargılandığı davanın ikinci duruşması 25 Eylül tarihinde görülecek.

Sanıkların ailelerinden tehdit

Geçtiğimiz sene olayın ortaya çıkmasının ardından baba Mehmet Faruk Çeçen ve iki akrabası tutuklanarak cezaevine gönderildi. İlk duruşmaları 22 Temmuz’da görülen davada sanıklar suçlamaları kabul etmezken, soruşturma kapsamında şikayetçi olan Ayşe’nin annesinin ise tutuklu sanıkların aileleri tarafından “Şikayetini geri çek yoksa daha kötü şeyler olur” sözleriyle tehdit edildiği belirtildi.

‘En ağır cezayı alsınlar’

Tehditler nedeniyle şikayetlerini geri çekmek zorunda kaldıklarını ifade eden Berfin, adalet taleplerini yineledi. Kardeşini katledenlerin cezalarını çekmesi gerektiğini kaydeden Ayşe, “Biz sadece adalet istiyoruz. Amcamlar bizi cezaevinden aileleri dışarıdan tehdit ediyor. Biz suçluların cezalarını almalarını istiyoruz. Kardeşimi öldürenler en adil şekilde yargılansın” sözlerini kullandı.

Baro müdahillik talebinde bulunacak

İkinci duruşması 25 Eylül’de Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davaya Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’nda müdahillik talebinde bulunacağı öğrenildi. Komisyon üyesi kadın avukatlar 25 Eylül’de görülecek olan duruşmaya katılarak soruşturmanın takipçisi olacaklarını ifade etti. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ