AKP’liler ‘görülen lüzum üzerine’ denilerek, apar topar işe alındı

AKP’liler ‘görülen lüzum üzerine’ denilerek, apar topar işe alındı
  • 6 Temmuz 2020 10:07 | Son Güncellenme: 6 Temmuz 2020 10:33

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Vali Mustafa Yaman’ın merkeze çekilmesinden bir gün sonra AKP’li 30 ismin “görülen lüzum üzerine” belediyede işe alındığı ortaya çıktı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 19 Ağustos 2019’da ikinci defa kayyım olarak atanan Vali Mustafa Yaman 10 Haziran’da merkeze çekildi. Yaman’ın yerine ise, Adana Valisi Mahmut Demirtaş getirildi. Yaman’ın kentten ayrıldığı 19 Haziran’dan sonra belediyede incelemelere başlayan Mülkiye Müfettişleri, birçok “usulsüzlük”, “yolsuzluk”, “rüşvet”, “kamu zararı”, “görevi kötüye kullanma”, ve “ihalelerin kanuna aykırı yapılması” gibi işlemler tespit etti. Söz konusu durum üzerine üst düzey çok sayıda kişi hakkında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Genel Sekreter Abdullah Yenigün, Kent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zeyni Teker, Kırsal Yollar Daire Başkanı Sinan Yıldırım, Mali Hizmetler Daire Başkanı Adnan Kaya, Destek Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Erkan, Yaman’ın “manevi kızı” olarak ün salan Sosyal Hizmetler Daire Başkan Vekili Merve Erciyas ile rüşvet belgeleri ortalığa serilen Belediye ve Valilik Protokol Memuru Bülent Erdolu da görevden alındı.

AKP’Lİ 30 İSİM İŞE ALINDI

Yaman’ın merkeze çekildiği kararnamesinden hemen sonra 11 Haziran ve 16 Haziran tarihleri arasında belediyeye 30 personel alımının yapıldığı ortaya çıktı. Mezopotamya Ajansı’nın (MA) ulaştığı listeye göre, alımlar görevden alınan Kent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zeyni Teker’in imzasıyla yapıldı. İşe alınan kişilerin tamamının AKP üyesi ya da yakın isimlerden oluşması dikkati çekti. Alımlar, Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Zabıta Daire Başkanlığı, Destek Hizmetler Daire Başkanlığı, Kent A.Ş., İlçe Hizmetleri Daire Başkanlığı, Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, Fen İşleri Daire Başkanlığı , Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hukuk İşleri Müdürlüğü bünyesine yapıldı.

ALIMLAR ‘LÜZUM ÜZERİNE’

Farklı kararlarla yapılan alımların tamamında, “Görülen lüzum üzerine işe girişlerinin yapılması uygun görülmüştür” denildi. Listedeki isimlerin ayrıca, Mustafa Yaman’ın kayyım olduğu dönem “propaganda ekibi” olarak adlandırılan ve Ensar Vakfı Mardin Şubesi ile Kızıltepe’de faaliyet gösteren Selahattin Eyyubi Vakfı ile ilişkili kişiler olduğu öne sürüldü. Yine, söz konusu kişilerin sosyal medya hesaplarından Yaman ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ı öven paylaşımları dikkati çekti.

Kosova Üniversitesi Hukuk Bölümü mezunu olan, ancak Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) denklik vermediği Zeyni Teker’in oğlu Muhammed Sefa Teker’in de işe alındığı geçtiğimiz günlerde ajansımız tarafından ortaya çıkmıştı. AKP Artuklu Gençlik Kolları üyesi olan Teker, Hukuk Müşavirliği Birimi’nde işe alınmıştı. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ