Mardin Roj

AKP’li Hayrettin Demir, Yeşilli halkını tehdit etti

AKP’li Hayrettin Demir, Yeşilli halkını tehdit etti
  • 01 Mart 2022

AKP’li Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, ilçede 2 mahallenin “riskli alan” ilan edilmesine ilişkin Danıştay’ın iptal kararına ilişkin yaptığı açıklamada yurttaşları tehdit etti. 

 

Mardin Yeşilli ilçesi Gül ve Tepebaşı mahallelerini “Riskli Alan” ilan eden Eylül 2016 tarihli Bakanlar Kurulu kararı Danıştay tarafından hileli işlemler yapıldığı tespiti sonrası “hukuka aykırı” denilerek iptal edildi. Karardan önce ilçede “Kentsel Dönüşüm” projesi adı altında yurttaşların evleri AKP’li Yeşilli Belediyesi tarafından zorla yıkılırken, karar sonrası AKP’li Belediye Başkanı Hayrettin Demir tehdit içeren açıklamalarda bulundu.

 

İlk olarak basın mensupları ile görüşen Demir, ardından Facebook hesabından bir açıklama yaptı. Demir açıklamasında “Kentsel Dönüşüm” projesini durdurmayacaklarını belirtirken, Kentsel Dönüşüm alanına giren ve yapı kayıt belgesi olmayan evlerin sadece arsa bedelinin ödeneceğini duyurdu. Demir, “Danıştay kararını saygıyla karşıladığımızı ve uygulayacağımızı söyledik. Bundan sonra imar mevzuatına aykırı işlemin devrede olduğunu ve olacağını anlattık. Çünkü Danıştay ile Cumhurbaşkanlığı acele kamulaştırma kararı diyor ki; imar mevzuatına aykırı yapılar varsa buna göre işlem yapılacak. Bundan böyle ruhsatı, yapı kayıt belgesi, yani iskan belgesi ile müstakil tapusu olmayana kamulaştırmada sadece arsa bedeli ödenecektir” açıklaması yaptı. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ