Mardin Roj

AKP’li belediyeden kanuna aykırı yapıya ruhsat

AKP’li belediyeden kanuna aykırı yapıya ruhsat
  • 6 Ocak 2023 12:04

AKP’li Artuklu Belediyesinin sorumluluk alanında bulunan 4 bloklu bir iş merkezinde önce alan genişletildi ardından ise bloklar arasına kat atıldı. Belediye ise kanuna aykırı devam eden inşaata ruhsat verdi.

 

 

 

Mêrdîn Artuklu ilçesi Vali Ozan Caddesi üzerinde bulunan, Mardin Valiliği’nin hemen karşısında, AKP’li Artuklu Belediyesi’nin 600 metre ilerisindeki Kılıçlar İş Merkezi, 2020 yılında otele dönüştürülmeye başlandı. Şehrin merkezinde bulunan ve 4 bloktan oluşan iş merkezinin ilk olarak 2 bloku otele dönüştürüldü. Başlatılan tadilat çalışması sırasında kafeterya olarak kullanılacak olan alanın genişletilmesi için kaldırıma metal sütunlar atılarak, üst kısmı işgal edildi. Yapılan şikayetler üzerine Artuklu Belediyesi, yaptığı açıklamada kaldırımın söz konusu binaya ait parselin içinde yapıldığını iddia etse de sonrasında kaldırımın işgal edildiği ortaya çıkmıştı.

 

 

 

BOŞLUKLARA ARA KAT ÇIKTI

 

 

 

Aradan geçen 2 yılda otelin kaldırım işgaline müdahale edilmezken, iş merkezi olarak bırakılan iki bloku da otele dönüştürülmeye başlandı. İki blokun otele dönüştürülmesi sırasında imar planına göre bloklar arasında bırakılan boşluklara ara katlar çıkılmaya başlandı. AKP’li Artuklu Belediyesi ve Mardin Valiliği’nin yanı başında devam eden çalışma engellenmediği gibi kanuna aykırı sürdürülen inşaat için Artuklu Belediyesi’nin ruhsat verdiği ortaya çıktı. Artuklu Belediyesi’nce 8 Temmuz 2022 yılında verilen ruhsat, “iş yeri-ofis” adı altında verildi.

 

 

 

MİMARLAR ODASI İTİRAZ ETTİ

 

 

 

Konuya dair Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası Mêrdîn Temsilciliği, Artuklu Belediyesi’ne itiraz başvurusu yaptı. Mimarlar Odası’nın dilekçesinde, “Raymar Otel’de başlayan inşaat ile ilgili mevcut onaylı imar planına aykırı bir yapılaşmanın olduğu tarafımızca tespit edilmiştir” denildi. İlgili proje ile ilgili dilekçede, “Yapısal ölçekteki mimarlık faaliyetlerinin, kentsel ölçekte hazırlanan üst planlardan farklı olması 3194 Sayılı İmar Kanunu gereğince suçtur” denildi. Dilekçede “Başlangıçta blok nizam usulü ile tasarlanmış, yapı kütlesinin temeli de buna göre atılmıştır. Bu anlamda hatırı sayılır yeni yüklerle yüklenecek olan bu yapı kütlesi için bir statik proje hazırlanmış mıdır” diye sorularak, konuya dair belediyenin gerekli yanıtları vermemesi durumunda yürütmenin durdurulması ve sorumlu kişiler hakkında hukuki işlemlerin başlatılması için suç duyurularının yapılacağı kaydedildi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ