AKP’li belediye mahkeme kararına rağmen binayı yıktı

AKP’li belediye mahkeme kararına rağmen binayı yıktı
  • 26 Temmuz 2023 13:47

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan “acele kamulaştırma” kararına karşı açtığı davayı kazanan Opak ailesinin binası, AKP’li belediye tarafından “kaçak” olduğu iddiasıyla yıkıldı. 

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, Mêrdîn’in Rişmîl (Yeşilli) ilçesine bağlı Gül ve Tepebaşı mahallelerine dair Bakanlar Kurulu tarafından 2016’da alınan “riskli alan” kararı ile Cumhurbaşkanlığı tarafından 2022 yılında alınan “acele kamulaştırma” kararlarına karşı mahkeme yoluna başvurarak, alınan kararları iptal ettiren Opak ailesinin evi AKP’li Yeşilli Belediyesi tarafından yıkıldı. İlçede TOKİ ve Yeşilli Belediyesi eliyle sürdürülen “Kentsel Dönüşüm” adı altındaki çalışmalar kapsamında yıkılmak istenen bina hakkında Opak ailesinin açtığı davaları kazanması üzerine AKP’li Belediye tarafından “kaçak olduğu” iddiasıyla yıkım kararı alındı.
EŞYLARINI ÇIKARAMADILAR
Opak ailesi kendilerine herhangi bir tebligat yapılmadığını belirtirkern, eşyalarını dahi çıkarmalarına müsaade edilmeden polisler eşliğinde bölgeye gönderilen belediye ekipleri binayı yıkmaya başladı. Kepçelerle binanın duvarlarını yıkan belediye ekipleri, ardından ailenin eşyalarını belediye ambarına taşımak üzere tahliye etmeye başladı.
‘BELDİYE MALZEMELERİYLE İNŞA ETTİM’
Ailenin binası kullanılamaz hale getirilirken, eşyaların tahliyesinin ardından binanın tamamen yıkılacağı belirtildi. Ev sahibi Ata Opak, binasının hukuksuz bir şekilde yıkıldığını dile getirirken, “Önceki binamız belediye ekiplerinin kepçenin yanlışlıkla çarpması sonucu zarar verdiği için binayı yeniden yaptık. O zaman Belediye Başkanı Hayrettin Demir özür mahiyetinde belediye kepçelerini göndererek, evimi yeniden inşa etmemde yardımcı oldu. Elektrik almam için elektrik şirketine yazıyı kendi eliyle imzalayarak verdi. Su bağladı. Bu binanın yeniden yapılmasında belediye işçilerini, belediye kepçelerini kendisi gönderdi. Gelip, binanın dışını nasıl yapmam gerektiği konusunda da kendisi öneri verdi, ben de onun önerisi doğrultusunda yaptım. O zaman kaçak değildi de şimdi mi kaçak oldu? Bize zulüm yapmak için bunu yapıyorlar. Kaymakama gittim, emniyete gittim hepsi belediye başkanının kararına karşı bir şey yapamayacaklarını söylüyorlar. Hiç mi adalet kalmadı, hiç mi vicdan yok” tepkisinde bulundu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ