AKP’li başkanın araç tarayıp, kaçan akrabalarına özel harekat polisi yardım etmiş

AKP’li başkanın araç tarayıp, kaçan akrabalarına özel harekat polisi yardım etmiş
  • 17 Ekim 2021 12:38

2017’de bir kişinin öldüğü 5 kişinin yaralandığı olayda AKP’li başkanın akrabaları firari faillerin, özel harekat polisiyle görüşüp olay yerindeki aracını aldırdığı ortaya çıktı.

 

Mardin’in Kızıltepe ilçesi Tiltiêmik (Doyuran) köyünde 12 Aralık 2017’de tarım arazilerinin içinde bir aracın taranması sonucu Necmettin Kılıç hayatını kaybederken 5 kişi ise yaralandı.

Olaya dair başlatılan soruşturma kapsamında, 6 kişi gözaltına alındı, 9 kişi ise 4 yıldır firari. Soruşturmada ilk etapta 2 kişi tutuklanırken, 4 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Soruşturmanın tamamlanmasıyla Haziran 2018’de hazırlanan iddianame ile 15 kişi hakkında Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İddianamede, AKP Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç’ın amcası Osman Kılıç ile birlikte Bekir ve Şükrü Kılıç hakkında “azmettirmek”ten, 12 sanık hakkında ise “Tasarlayarak öldürme” suçlamasıyla hapis cezası istendi.

Ancak AKP’li başkanın akrabaları ve dava dosyasında firari olan İhsan, Tahir, Muaz, Mehmet, İsmail, Veysi, İbrahim, Süleyman ve Mustafa Kılıç’ın “korundukları” ve 4 yıldır yakalanmadıkları belirtiliyor.

Tutuklunun bulunmadığı dosyada faillerin kaçması için bir özel harekat polisinin yardım ettiği ortaya çıktı.

FAİLLERE YARDIM EDEN ÖZEL HAREKAT POLİSİ

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın özel haberine göre, fail Ahmet Kılıç’ın özel harekat polisi Erkan K. ile olaydan hemen sonra yaptığı telefon görüşmesine dair ortaya çıkan tape kayıtlarına göre, özel harekat polisinin Kılıç’ın arama noktasından sorunsuz geçmesini sağladığı belirtiliyor.

“Gizli” ibareli kayıtlara göre, özel harekat polisi Erkan K. ile Ahmet Kılıç arasında biri olaydan önce, biri de olay günü olmak üzere 2 ayrı telefon görüşmesi yapılıyor.

Kayıtlara göre, ilk görüşme olaydan önce 8 Kasım 2017 saat 17.15’te 59 saniye olarak yapılıyor. Yanında bulunan Ahmet isimli dayısını hastaneye iğne yapmaya götüreceğini söyleyen Ahmet Kılıç, kontrol noktası kurulduğunu ve dayısının “sıkıntısı” olduğunu belirtiyor. Erkan K. de bunun üzerine kontrol noktasında kimin olduğunu öğrenip döneceği cevabını veriyor.

ARACININ İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE BIRAKILMASINI İSTİYOR

Diğer görüşmede ise olaydan hemen sonra saat 12.01’de gerçekleşiyor. 106 saniye olarak kayıtlara geçen görüşmede Ahmet Kılıç, polis Erkan K.’den kendisine ait arabanın olay yerine yakın bir yerde kaldığını, yakılma riski olduğu için aldırması gerektiğini söylüyor.

Ahmet Kılıç, aracının trafik polisleri aracılığı ile bıraktığı yerden aldırarak, Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bıraktırmasını Erkan K.’den istiyor. Erkan K. de, “tamam halledeceğim” diye cevabını veriyor.

EMNİYET AMİRİ DE YARDIM EDİYOR

Ahmet Kılıç’ın olaydan 20 gün önceye ait bir mesajlaşması da dosyada dikkat çekiyor. Söz konusu mesajlaşmayı Kılıç, dönemin Derik Emniyet Amiri ve halen Talas İlçe Emniyet Müdürü olan Mustafa Hakan Kutluay ile gerçekleştiriyor. Tutanaklara yansıyan 13 Kasım 2017 saat 14.58’e ait mesajda Kutluay, Kılıç’a “(…) re söyleyeyim durdurmasınlar” diye yazıyor. Ardından 14.50’de ise Ahmet Kılıç, Kutluay’a “Tamam abi sana plaka atacam” mesajı gönderiyor.

SAFİTÜRK DOSYASINDA DA GÜNDEME GELMİŞTİ

Dönemin Derik Emniyet Amiri Mustafa Hakan Kutluay’ın ismi daha önce 10 Kasım 2016’da bombalı saldırıda hayatını kaybeden Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk dosyasında gündeme gelmişti. Ağabey Ali Haydar Safitürk, Kaymakam Safitürk’ün failinin Kutluay olduğunu iddia etmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ