Mardin Roj

‘AKP’li başkan yardımcıları 30 kişi çocuğa tecavüz etti’ iddiası Mecliste

‘AKP’li başkan yardımcıları 30 kişi çocuğa tecavüz etti’ iddiası Mecliste
  • 05 Nisan 2021
Tokat Belediye Başkan yardımcılarının da aralarında olduğu yaklaşık 30 kişinin 14 yaşında bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulundukları iddiasını Meclis gündemine taşıyan HDP, “Çocuğun şikayetini geri çektiren kişiler hakkında cezai bir yaptırım uygulanacak mıdır?” diye sordu.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, Tokat Belediye Başkan yardımcılarının da aralarında olduğu yaklaşık 30 kişinin 14 yaşında bir kız çocuğuna cinsel istismar uyguladıkları iddiası Meclis gündemine taşıdı.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına verilen önergede, “Türkiye’de giderek artan istismar ve uygulanan cezasızlık politikaları, sözleşme şartlarının çocuklar üzerinde yeterince yer almadığı ve devletin çocukları koruma yükümlülüğüne uygun hareket etmediği görülmektedir” ifadeleri yer aldı.
Önergede, şu bilgilere yer verildi: “Tokat Belediye Başkan yardımcılarının da aralarında olduğu yaklaşık 30 kişinin 14 yaşında bir kız çocuğuna cinsel istismar uyguladıkları iddiası basına yansımıştır. Yapılan açıklamalarda, söz konusu istismarın 2018 yılında gerçekleştiği, istismara maruz bırakılan kız çocuğunun şikayetini geri çekmeye zorlandığı, soruşturmayı yürüten savcının ise, Mardin’e sürüldüğü belirtilmiştir.”
Günay, konuyla ilgili Bakan Selçuk’a şu soruları sordu:
“* Tokat Belediye Başkan yardımcılarının da aralarında olduğu yaklaşık 30 kişinin 14 yaşında bir kız çocuğuna cinsel istismar uyguladıkları iddiası doğru mudur?
* 2018 yılında gerçekleştiği ve çocuğun şikayette de bulunduğu iddia edilen bu istismar olayı 2018 yılında Bakanlığınıza intikal etmiş midir? İstismara maruz bırakılan kız çocuğunun şikayetini geri çekmeye zorlandığı, soruşturmayı yürüten savcının ise Mardin’e sürüldüğü iddiası doğru mudur?
* Çocuğun şikayetini geri çektiren kişiler hakkında cezai bir yaptırım uygulanacak mıdır?
* Basına yansıyan tüm bu istismar iddiaları ile ilgili Bakanlık olarak herhangi bir açıklama yapacak mısınız?
* 2018- 2021 yılları arasında kaç çocuk cinsel istismara uğramıştır?
* Cinsel istismara uğrayan çocuklar sorununun araştırılması, çocuk hak ve özgürlüklerini esas alan korunma odaklı bütüncül çözümlerin tartışılması ve önleyici mekanizmaların geliştirilmesi amacıyla Bakanlığınızın ilgili diğer Bakanlıklarla işbirliği içerisinde çalışmaları mevcut mudur?”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ