Mardin Roj

AKP’deki yönetim kavgası, 30 milyonluk yolsuzluğu ortaya çıkardı

AKP’deki yönetim kavgası, 30 milyonluk yolsuzluğu ortaya çıkardı
  • 01 Aralık 2021

Diyarbakır Müze Müdürlüğü’nde AKP’li 2 grup yönetim için anlaşmazlığa düşünce ortaya yaklaşık 30 milyon TL’lik şaibeli işlem ortaya çıktı. Yolsuzluk gerekçesiyle başlatılan soruşturmada, Müze Müdürü Vehbi Yurt görevinden alındı. 

Diyarbakır Müze Müdürlüğü’nde AKP’li 2 grubun yönetim yarışında müzede yapılan yolsuzluğu da ortaya çıkardı. Tarafların iddialarının araştırılması Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın görevlendirdiği 2 müfettiş, yaklaşık 30 milyon TL’lik şaibeli işlemler tespit etti. Müze Müdürü Vehbi Yurt, soruşturma süresince müdürlük görevinden alındı.
BANKAMATİK İŞÇİLERİ ÜZERİNDEN YOLSUZLUK
İddialara göre, 2017’da Diyarbakır Müze Müdürlüğü görevine getirilen Vehbi Yurt, 2018’de kendisine yakın arkeologlar Azad G. ile Mevlüt Ç.’yi kurulacak baraj alanında yer alan Ambar Çayı kazılarında görevlendirdi. Yasal olarak arkeologların belli periyotlarla başka kazılarda görevlendirilmesi gerekirken Yurt, Azad G. ile Mevlüt Ç.’nin görev yerlerini değiştirmedi. Yurt, Azad G. ve Mevlüt Ç., Ambar Çayı kazılarında, yaklaşık 20 ile 40 arasında değişen işçi çalıştırması gerekiyordu ancak yaklaşık 150 işçi çalıştırdı. Resmi olarak iş girişleri yapılan, sigortaları yatırılan ancak işe gitmeyen fazla işçilerin hesaplarına yatırılan maaşlar, Müdür Vehbi Yurt, arkeologlar Azad G. ve Mevlüt Ç. arasında pay edildiği iddia edildi.
İŞÇİLERİ KENDİ KAFETERYASINDA ÇALIŞTIRDI
Asgari ücret üzerinden maaşları yatırılan bankamatik işçileri üzerinde yapılan ikinci yolsuzluk ise Müze Müdürü Vehbi Yurt’un kurduğu Kültürel Mirası Koruma Derneği üzerinden yapıldığı iddia ediliyor. Yurt’un, maaşları müze müdürlüğü tarafından ödenen ve kazı çalışmalarında görev alan işçilerin bir kısmını kafeterya olarak kullandığı Kültürel Mirası Koruma Derneği’nde çalıştırarak yolsuzluk yaptığı iddiaları arasında yer alıyor.
MAL VARLIKLARINDA CİDDİ ARTIŞ TESPİT EDİLDİ
Müdür Yurt’un, Müze Müdürlüğünce tahsis edilen aracın yakıtını kurumdan karşılayarak kendisinin ve ailesinin kişisel ihtiyaçları için kullandığı iddiası da müfettişlerin önünde incelenecek iddialar arasında duruyor.
Öte yandan müfettişler, adı yolsuzlukla anılan ve 6 ile 8 bin TL arası maaş alan Vehbi Yurt, Azad G. ve Mevlüt Ç.’nin mal varlıklarında da son 4 yılda ciddi artış tespit etti.
Yaklaşık 2 aydır incelemelerini sürdüren müfettişler, soruşturmayı genişletmesi beklenirken, Diyarbakır’da başta Zerzavan Kalesi olmak üzere diğer kazı çalışmalarında da benzer yolsuzlukların yapılıp yapılmadığı cevap bekleyen sorular arasında yer alıyor. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ