Mardin Roj

AKP’de rüşvet skandalı görevden aldırdı

AKP’de rüşvet skandalı görevden aldırdı
  • 3 Temmuz 2022 16:56
AKP Diyarbakır İl Başkanı Şerif Aydın, Celal Dengiz’i yönetime almak için kendisinden 250 bin TL aldı, Dengiz parasını isteyince “Sizi yürütmeye aldığım için o parayı aldım” yanıtını verdi. Daha sonra ise Dengiz’in görevine son verdi. 
İsmi İl Mali ve İdari İşler Başkanı Bedirhan Akyol’un genel merkezden gönderilen 243 bin TL ile evine mobilya aldığı iddiasıyla gündeme gelen AKP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Şerif Aydın’ın ismi ikinci kez, usulsüzlükle anıldı. Geçtiğimiz günlerde AKP Diyarbakır İl Başkanlığında yaşanan görevden almalar beraberinde bir skandalı da ortaya çıkardı. Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’nde yapılan görevden almalar ve yeni atamalar AKP İl Yönetim Kurulu’ndan habersiz yapılması nedeniyle yönetimde rahatsızlık yarattı. Bunun üzerine olayda atamaların arkasındaki isimler İl Sekreterlik Başkanı Hasan Çakar, İl Siyasi Hukuki İşler Başkanı Hüseyin Denli, İl Teşkilat Başkanı Serap Akbaş,  İl Ekonomi İşleri Başkanı ve İl Başkan Yardımcısı Celal Dengiz, İl Mali ve İdari İşler Başkanı Bedirhan Akyol görevden alındı. Görevden almalara duyulan rahatsızlık AKP’deki bir rüşvet skandalını daha ortaya çıkardı. Görevden alınan İl Başkan Yardımcısı Celal Dengiz, AKP İl Başkanı Mehmet Şerif’in kendisinden 250 bin TL istediğini, bu parayı istediği IBAN numarasına yatırdığını açıkladı.
‘PARAYI GERİ İSTEYİNCE GÖREVDEN ALINDIM’
Albaraka Türk Bankası’na yatırılan paranın dekontu ortaya çıkması Dengiz’i doğrularken, dekonta paranın AKP Diyarbakır İl Başkanı Şerif Aydın’ın akrabası Faruk Aydın’ın hesabına gönderildiği görülüyor. Yaşanan olaya ilişkin yazılı açıklama yapan Celal Dengiz, eğitim ve sağlık alanlarındaki atamalara müdahale ettiği ve bunun için görevden alındığının kesinlikle doğru olmadığını, yalan ve iftira olduğunu belirtti. AKP’de göreve başladığında AKP Diyarbakır İl Başkanı Şerif Aydın’ın kendisinden 250 bin TL istediğini, bu parayı kendisine verilen IBAN’a yatırdığını söyledi. Bu paranın yönetime seçilenlerin tümünden bağış olarak alındığını düşündüğünü, ancak böyle olmadığını öğrenip paraya geri isteyince Aydın’ın kendisine “Sizi yürütmeye aldığım için o parayı aldım” yanıtını verdiğini aktaran Dengiz, ısrarla parayı istemesinin ardından paranın hesabına yatırıldığını, paranın yatırılmasından da 3 ay sonra görevden alındığını ifade etti.
‘SİZİ YÜRÜTMEYE ALDIĞIM İÇİN O PARAYI ALDIM’
Görevden alınmasının atamalara müdahale nedeniyle olmadığını, partiye bağış olarak ya da borç olarak verdiği parayı istemesinden kaynaklandığını vurgulayan Dengiz, “Parayı ödememin üstünden 4 ay geçtikten sonra ve başta en büyük sorumluluk sahibi il başkanı olmak üzere, yönetimdeki hiçbir arkadaşımın anılan meblağı vermemiş olduğunu görünce ve borç olarak ödediğimi de beyan etmiş olduğumdan alacağımı talep ettim. Alacağımın ne zaman verileceğini sorunca İl Başkanı ‘Sizi yürütmeye aldığım için o parayı aldım’ dedi. Daha sonra ısrarlı bir şekilde alacağımı isteyince aynı hesap numarasından tarafıma alacağım gönderildi. Bu olaydan yaklaşık üç ay sonra görevden alındığımı tarafıma tebliğ ettiler. Görevden alındığım için o günden itibaren hiçbir toplantıya ve çalışmaya katılmadım. Söylenenin aksine benim il başkanı ile yaşadığım problem ve görevden alınmam bugünün meselesi değil, aylar önce önceki bir konudur” diye konuştu.
İddiaların aksine kendisinin atamalarda muhatap olmadığını vurgulayan Dengiz, “Yazılanın aksine Sağlık Müdürlüğü ve milli eğitim müdürlüğünün muhatabı ve sorumlusu İl Başkanı Mehmet Şerif Aydın’dır. Benim bu konularda hiçbir dahlim bulunmamaktadır” diye ekledi. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ