Mardin Roj

AKP İl başkanının usulsüzlük soruşturmasına engel olduğu iddia edildi, başkan reddetti

AKP İl başkanının usulsüzlük soruşturmasına engel olduğu iddia edildi, başkan reddetti
  • 08 Ekim 2021

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde karıştığı usulsüzlükler müfettiş incelemesine yansıyan Abdurrahman Şahin hakkında başlatılan soruşturmanın, akrabası olan AKP İl Başkanı Faruk Kılıç tarafından engellendiği ileri sürüldü. Kılıç, iddiaları reddetti. 

 

Kayyım yönetiminde olan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlüklere ilişkin başlatılan soruşturmaların ardı arkası kesilmiyor. Bir önceki kayyım yönetiminde göreve getirilen daire başkanlarının tamamına yakını görevden uzaklaştırıldı. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Mülkiye Müfettişlerinin incelemeleri sonucu tespit edilen usulsüzlükler nedeniyle aralarında Mardin eski Valisi Mustafa Yaman ve döneminde görevlendirdiği daire başkanları ile birlikte yüzü aşkın kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Bu dönem görevde bulunan ancak dokunulmayan isimlerden biri olan Kültür, Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şahin’in akrabası olan AKP İl Başkanı tarafından korunduğu ileri sürüldü.
Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre; Mülkiye Müfettişlerin incelemeleri sonucu Şahin’in başında olduğu Kültür, Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde yapılan çok sayıda ihalede, “Doğrudan temin yoluyla” alımlarda usulsüzlük tespit edildi. Müfettişler, Şahin ve beraberindeki isimler hakkında usulsüzlüklere dair rapor hazırladı. Soruşturma açılması için Mardin Valiliği’ne gönderilen dosya, vali ve belediye kayyımı Mahmut Demirtaş tarafından imzalanmadı. İçişleri Bakanlığı’na sunulması gereken soruşturma iznine, AKP İl Başkanı Faruk Kılıç’ın engel olduğu ileri sürüldü. Şahin’in köylüsü ve akrabası olan Kılıç’ın soruşturmanın başlatılmaması yönünde uzun bir süreden beri baskı uyguladığı iddia edildi.
DAİRE BAŞKANI YAPILMIŞTI
Hakkında onlarca ihale ve alım işinde yolsuzluk yaptığı iddiası bulunan Şahin, Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde şube müdürüyken Ocak 2019’da kayyım yönetimi tarafından Kültür, Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanı yapıldı. 11 Haziran 2020’de kayyım Mustafa Yaman görevden alınınca getirdiği daire başkanları da peş peşe görevden alındı. Şahin ise mevcut daire başkanlığının yanı sıra Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na getirildi. Kamuoyunda tepkilerin oluşması sonrası Şahin, Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’ndan alınmasına rağmen diğer daire başkanlığında görevlendirilmesi devam etti.
KILIÇ İDDİALARI REDDETTİ 
İddiaları reddeden AKP İl Başkanı Faruk Kılıç, kendilerinin de kanun dışı işler yapan kişilerin yargılanması taraftarı olduğunu belirtti. Kılıç, hakkındaki iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ