AKP adayı Kılıç, cinayet zanlısı firari 7 akrabasını korumakla gündemde

AKP adayı Kılıç, cinayet zanlısı firari 7 akrabasını korumakla gündemde
  • 11 Nisan 2023 13:13

AKP’nin Mêrdîn’de 1’nci sırada aday gösterdiği Faruk Kılıç, cinayet şüphelisi olan firari 7 akrabasını korumakla yıllardır gündemde.  

 

 

 

Seçime sayılı günler kalırken, siyasi partiler adaylarını açıkladı. AKP Mêrdîn’den birinci sıradan milletvekilliği aday adaylığı için istifa eden İl Başkanı Faruk Kılıç’ı aday gösterdi. Qoser (Kızıltepe) nüfusuna kayıtlı olan Kılıç, kayyım yönetimleri ile olan ilişkilerinin yanı sıra kentte işe alımlarda yapılan kayırmacılıkla sık sık anılan isim olarak tanınıyor. Bunların yanı sıra Kılıç’ın, 2017 yılında işlenen bir cinayetin firari sanıkları olan 9 ismin yakalanmamalarında da rol sahibi olduğu iddiasıyla gündeme gelen bir isim.

 

 

 

9 KİŞİ YAKALANMADI

 

 

 

Qoser ilçesi Tiltiêmik (Doyuran) kırsal mahallesinde aralarında arazi anlaşmazlığı bulunan akraba Kılıç aileleri arasında 12 Aralık 2017’de tartışma çıktı. Faruk Kılıç’ın amcaları ve amcasının çocuklarının gerçekleştirdiği silahlı saldırı sonucunda yine akrabaları olan Necmettin Kılıç yaşamını yitirdi, 5 kişi ise ağır şekilde yaralandı. Olaya dair başlatılan soruşturma kapsamında, 6 kişi gözaltına alındı ancak 9 kişi ise bulunamadığı iddiasıyla gözaltına dahi alınmadı. Soruşturmada ilk etapta 2 kişi tutuklanırken, 4 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından Haziran 2018’de hazırlanan iddianame ile Faruk Kılıç’ın amcası Osman Kılıç ile birlikte Bekir ve Şükrü Kılıç hakkında “azmettirmek”ten, 12 sanık hakkında ise “tasarlayarak öldürme” suçlamasıyla hapis cezası istendi.

 

 

 

AKP’Lİ ADAYIN BAHÇESİNDE YAKALANDILAR

 

 

 

Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada firari olan İhsan, Tahir, Muaz, Mehmet, İsmail, Veysi, İbrahim, Süleyman ve Mustafa Kılıç’a 5 yıl boyunca ulaşılmazken, mağdur taraf firari sanıkların evlerinde olmasına rağmen dönemin AKP İl Başkanı olan Faruk Kılıç’ın koruması nedeniyle yakalanmadıklarını her defasında iddia etti. 2022 yılının Temmuz ayında mağdur tarafın iddialarını doğrulayan bir gelişme yaşandı. Mağdur tarafın ihbarları sonucunda AKP’li Kılıç’ın kuzenleri olan İbrahim ve Veysi Kılıç, Faruk Kılıç’ın da evinin kapısının açıldığı bahçede yakalanarak tutuklandı. Ancak diğer 7 isme ise, bir türlü ulaşılamadı.

 

 

 

KONTROL NOKTASINDAN SORUNSUZ GEÇİŞ

 

 

Davanın ilerleyen süreçlerinde firari olmayan faillerden Ahmet Kılıç’ın bir özel harekat polisinin yardımıyla olay yerinden kaçtığı tape kayıtları ile ortaya çıktı. Ahmet Kılıç ile özel harekat polisi Erkan K.’nin olaydan hemen sonra yaptığı telefon görüşmesinde özel harekat polisinin Kılıç’ın arama noktasından sorunsuz geçmesini sağladığı anlaşılıyor. “Gizli” ibareli kayıtlarda; özel harekat polisi Erkan K. ile Ahmet Kılıç arasında biri olaydan önce, biri de olay günü olmak üzere 2 ayrı telefon görüşmesi tespit edilirken, ilk görüşmede arama noktasından sorunsuz geçişi sağlanıyor. Olaydan sonra gerçekleşen ikinci görüşmede ise, Ahmet Kılıç’ın Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü yakınlarına bıraktığı aracının özel harekat polisi Erhan K.’den getirilmesini istediği görülüyor.

 

 

 

‘FİRARİ OLANLAR ÜZERİNDEN TEHDİT EDİLİYORUZ’

 

 

 

Hayatını kaybeden Necmettin Kılıç’ın yakını Osman Kılıç, AKP’den aday gösterilen Faruk Kılıç’ın firari sanıkları koruduğu yönündeki iddiasını sürdürürken, firari isimlerin yıllarca köyde oldukları yönünde ihbar yapmalarına rağmen kimseyi inandıramadıklarını söyledi. İki ismin yakalanmasının ardından iddialarının doğru olduğunun ortaya çıktığını kaydeden Kılıç, 6 yıldır devam eden davaya rağmen diğer firari sanıkların yakalanmamasının sebebinin açık olduğunu söyledi. Faruk Kılıç’ın firari akrabalarını koruduğu yönündeki şüphelerinin devam ettiğini kaydeden Kılıç, “Halen firari olanlar üzerinden tehdide maruz kalıyoruz. Davamızı geri çekmemiz isteniyor. Çekmediğimiz için de tehdit ediliyoruz. Faruk Kılıç il başkanıyken bile bu kişilerin yakalanmasına engel olduysa vekil olunca hiç yakalanmazlar. Mahkeme de 6 yıl geçmesine rağmen var olan sanıklar hakkında karar verip, firari olanların dosyasını ayırmak yerine davayı uzatıp duruyor. Biz bir müdahale olduğunu düşünüyoruz. Yoksa bu kadar göz önünde olan insanların bu kadar yıldır firari olmasının imkanı yok” dedi. (Mezopotamya Ajansı)

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ