Ajanlık dayatması yapılan 16 yaşındaki çocuğa 3 yılda 30 gözaltı, annesine darp

Ajanlık dayatması yapılan 16 yaşındaki çocuğa 3 yılda 30 gözaltı, annesine darp
  • 19 Kasım 2020 10:10 | Son Güncellenme: 19 Kasım 2020 10:13

Nusaybin’de son 3 yılda yaklaşık 30 kez savcılık kararı olmadan polislerce alıkonulup, ajanlık dayatmasında bulunulan 16 yaşındaki oğlu F.A.’yı almak için gittiği İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde darp edilen anne Felak A., suç duyurusunda bulundu.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşayan bir aile, polislerin 16 yaşındaki çocukları F.A.’ya yönelik ajanlık dayatmasında bulunması nedeniyle yıllardır zor günler içerisinde. Her şey ailenin evlerine Mart 2018’de yapılan polis baskını ile başladı. Baskında gözaltına alınan baba İsa A.’nın “örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla tutuklanmasının ardından eve baskın yapan Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TEM Şube polisleri, o günden sonra ailenin en küçük çocuğu olan 16 yaşında F.A.’nın peşini bırakmadı.

TEM Şube’ye bağlı polis Yaşar Ç. ve beraberindekiler, geçen son 3 yılda yaklaşık 30 kez savcılık kararı olmadan alıkoydukları F.A.’ya ajanlık dayatmasında bulunup, yine bu yönde tehdit etti.

F.A.’nın yaşadıklarını anlattığı ailesi, evlerinin kapısına kadar gelmeye başlayan polislere her seferinde tepki gösterip, çocuklarından uzaklaştırmaya çalıştı. Ancak polisler ısrarla F.A.’yı rahatsız etmeyi sürdürdü.

İFADE VERMEYE ZORLANIYOR

Nusaybin’de geçtiğimiz günlerde bir duvara yazılama yapılmasının ardından polis memuru Yaşar Ç. ve beraberindekiler, 16 Kasım günü F.A.’nın ağabeyi ile birlikte çalıştığı TOKİ Konutları’ndaki iş yerine gitti. Polisler, gözaltına alınmasına yönelik resmi bir karar göstermedeki F.A.’yı ağabeyinin yanında zorla alıkoyup, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Emniyet’in bodrum katında F.A.’nın önüne duvar yazılamasını yaptıklarını öne sürdükleri 5 isim koyan polisler, onu bu kişiler hakkında ifade vermeye zorladı.

ANNE DARP EDİLDİ

Oğlunun polis Yaşar Ç. tarafından zorla alıkonulduğunu duyan annesi Felek. A., Emniyet’in yolunu tuttu. Gittiğinde ajanlık dayatmasında bulunulan oğlunun sesinin bodrum katından geldiğini duyan anne, duruma tepki gösteri, şikayetçi olacağını dile getirdi. O sırada bodrum katından yukarı çıkan polis memuru Yaşar Ç., aniden boğaza yapıştığı anne Felek A.’yı darp etti.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Bir süre sonra yanına oğlu F.A.’yı da alarak Emniyet’ten ayrılan anne Felek A., suç duyurusunda bulunmak üzere Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı’na gitti.

Savcılık tarafından hastaneye sevk edilen anne, darp raporu aldıktan sonra ifade vermek için yeniden adliyeye gelip, hem oğluna yönelik ajanlık dayatması hem de kendisinin darp edilip, tehdit edilmesiyle ilgili suç duyurusunda bulundu.

‘3 YILDIR MUSALLAT OLDULAR’

Yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlatan anne Felek A., eşini evlerine yapılan baskında gözaltına alan polislerden Yaşar Ç.’nin 3 yıldır çocuğuna musallat olduğunu ifade etti.

Anne Felak A. “Oğlum polislerce hemen her gün ‘adamımız ol, sana kart çıkaracağız, para yatıracağız, sen bize bu kişiler bunu yaptı diye isim ver’ sözleriyle tehdit ediliyor. Oğlum istemediğini söylüyor ama tehditler son bulmuyor. Yolu kesilip, ailesi ve iş yerlerinin kapatılması ile tehdit edilen oğluma, bu durumu takmamasını söylüyorum ama sürekli tehdit ediliyor. Ondan örgüt ile ilişkisi olan kişileri kendilerine söylemesini istiyorlar.
Bunu reddedince de gözaltına alıyorlar. Ama ne bir gözaltı kararı var savcılıktan ne de başka bir evrak. Öyle keyfi bir şekilde alıp götürüyorlar” dedi.

‘SESİ BODRUMDAN GELİYORDU’

F.A.’yı iş yerinde gözaltına alan polis Yaşar Ç.’nin, ‘Ben Allah’ı yakalamış biriyim’ diyerek kardeşinin gözaltına alınmasına karşı çıkan ağabeyini de tehdit ettiğini belirten anne Felek A., oğlunun götürüldüğü TEM Şube’ye gittiğimde bodrumdan sesinin geldiğini duyduğunu anlattı. Anne Felak, sonrasında yaşananları şöyle dile getirdi: “‘Ben bilmiyorum, tanımıyorum’ diye bağırıyordu. Oğlumun bodrumda ne işi olduğunu sordum. Yaşar Ç. denen polis gelip bana saldırdı. Kamera kayıtlarını silmedilerse orada var. Küfürler savurdu, öldürmekle tehdit etti. ‘Terörist, burada ne işin var’ diyerek bağırdı. Bir sürü hakaret ve küfür. Darp raporu aldım, şikayet ettim.”

‘BİZ DEVLETİZ, SİZ TERÖRİSTSİNİZ!’

Yaşadıkları bu olayın ardından polislerce, savcılığa şikayet etmeleri durumunda iş yerlerinin mühürlenmesiyle tehdit edildiklerini paylaşan Felek A., polislerin kendilerine ‘Belediye bizim iki lafımıza bakar. Biz devletiz, siz teröristsiniz” dediklerini söyledi.

Oğlunun son 3 yılda en az 30 kez keyfi şekilde alıkonulduğunu dile getiren anne Felek A., “Götürüp baskı yapıp bırakıyorlar. Desen ifade alıyorlar, öyle bir şey de yok. Ne bir kayıt ne bir şey, tamamen keyfi. Düşünün ki koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen Bayram günü gelip, ifadesi olduğu gerekçesiyle oğlumu evden alıyorlar. Yasak zamanı ne ifadesi olduğunu sormamıza rağmen zorla alıp götürdüler ama ne bir evrak ne bir şey. Sonra oğlumu aradım ve telefonu yanındaki polis Yaşar Ç.’ye vermesini söyledim. Telefonu verdiğinde 5 dakika içinde oğlumu getirmesini, aksi halde Emniyet’e gideceğimi söyledim. Bunu söylediğim gibi oğlumu hemen geri getirdi. Oğluma kötü bir şeyler yapmasından korkuyorum. En son olayda ben gittim oğlumu bodrumdan çıkardım” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ