Mardin Roj

Ajanlığı reddettiği için sınırdışı edilmek istenen mültecinin eşi konuştu

Ajanlığı reddettiği için sınırdışı edilmek istenen mültecinin eşi konuştu
  • 18 Mart 2021

“Ajanlık dayatmasını” kabul etmediği için sınır dışı edilmek üzere Antep GGM’ye götürülen Suriyeli Ali El Sülo’nun Mardin’de kalan ailesi, yaşananlardan dolayı evlerini terk etmek zorunda kaldı. 

Mardin’de daha önce İl Göç İdaresi Müdürü aracılığıyla kendisini “istihbarat” olarak tanıtan kişiler tarafından ajanlık dayatılan Suriyeli Ali El Sülo, hakkında açılan bir dava gerekçe gösterilerek, “örgütle bağlantısı olduğu” iddiasıyla, 12 Mart’ta evine yapılan baskın sonrası Antep’te bulunan Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü.
İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla, sınır dışı edilmek üzere, Antep Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan Sülo’nun avukatlarının yapmış olduğu itiraz üzerine, sınır dışı edilmesine dönük karar 6 ay için durduruldu.
Ancak Sülo’nun evine dönmesine izin verilmeyerek, 6 ay boyunca Geri Gönderme Merkezi’nde tutulmasına karar verildi. Sınır dışı edilip, edilmeyeceği bu süre içinde mahkemelerin vereceği karara göre belirlenecek olan Sülo’nun ailesi ise Mardin’de.
Suriye’den 2013 yılında savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Sülo ve ailesi Mardin’in Artuklu ilçesine yerleşti. Saraçoğlu Mahallesi’nde esnaflık yapan Sülo’nun iş yeri yaşananların ardından kapanmak zorunda kaldı. 5 çocuğu olan Sülo’nun en büyüğü 10, en küçüğü ise 2 yaşında. 10 çocuğundan 3’ü Mardin’de dünyaya gözlerini açtı. Aile yaşananlar nedeniyle evlerinden ayrılarak Kızıltepe’de bulunan yakınlarının yanına yerleşti. Sülo ve ailesinin ülkelerinden ayrılarak geldikleri Mardin’de bin bir emekle kurdukları düzenleri, bir kez daha alt üst oldu.
YILLAR SONRA BİR İŞ KURABİLDİ
Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Gülistan Muhammed, eşinin sınır dışı edilmesi ihtimaline ilişkin kaygılarını dile getirerek, eşinin serbest bırakılmasını istedi.
2013 yılında Şam’dan Mardin’e göç etmek zorunda kaldıklarını dile getiren Muhammed, yıllarca iş bulamadıklarını ve bu nedenle kapı kapı dolanmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Eşinin yıllar sonra bir iş kurabildiğini ifade eden Muhammed, yaşananlar nedeniyle yıllar sonra kurdukları düzenin yeniden bozulduğunu ifade etti. Eşinin sabahın erken saatlerinde kalkıp işine, iş çıkışı evine döndüğünü kaydeden Muhammed, kendisinin de iş yerinde sık sık yardımına giderek, bir hayat geçirdiklerini ifade etti. İşleri ve aileleri dışında ilgilendikleri bir şey olmadığını ifade eden Muhammed, polislerin yaptıkları ev baskınından sonra tüm düzenlerinin bozulduğunu kaydetti.
ÇOCUKLARIN POLİS KORKUSU 
Antep’e gönderilen eşinin orada ne zamana kadar tutulacağını bilmediğini aktaran Muhammed, “Baskın olduğu gün çocuklarım çok korktu. Olaydan önce çocuklarım evde yalnız kalabiliyordu, ancak artık onları yalnız bırakamıyorum. Kapı çalsa çocuklarım korkuyor kaçıyor. Polis geldi sanıyorlar. Çok korkuyorlar” diye konuştu.
‘SERBEST BIRAKILSIN’
Bilmediği kişilerin eşine “Ya bizim arkadaşımız olacaksın ya da seni Suriye’ye göndereceğiz” dediklerini ve eşinin bunu kabul etmedikten sonra olayların yaşandığını belirten Muhammed, “Kendi işini yapıyordu. Onların istediğini yapamazdı. Bizi rahat bıraksınlar. Eşim evine geri dönsün. Suriye’ye gönderilmesin. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” sözleriyle çaresiz olduklarını dile getirdi.  (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ