Mardin Roj

Aileleri HDP önünde oturan 2 HPG’linin Türkiye saldırısında hayatını kaybettiği ortaya çıktı

Aileleri HDP önünde oturan 2 HPG’linin Türkiye saldırısında hayatını kaybettiği ortaya çıktı
  • 23 Aralık 2020

HDP önündeki ailelerinin dağa kaçırıldıkları iddiasında bulunduğu Arafat Balta ve Ramazan Üçdağ’a dair açıklama yapan HPG, her iki üyelerinin 2017 ve 2018 yıllarında TSK’nin yaptığı hava saldırısında yaşamlarını yitirdiklerini duyurdu.

İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan özel bir ekibin organizesinde çocuklarının dağa kaçırıldığını iddia ederek, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü binası önünde bekletilen grup içerisinde yer alan Sebiha Balta ve Mevlüde Üçdağ’ın çocukları Arafat Balta ve Ramazan Üçdağ’ın yaşamını yitirdikleri ortaya çıktı.

Sebiha Balta, oğlu Arafat Balta’nın kaçırılarak dağa götürüldüğünü iddia ederek HDP önünde oturmaya başladıktan bir süre sonra ailenin diğer bireyleri tarafından ikna edilerek eve götürülmüştü.

HER İKİSİ DE HAVA SALDIRILARINDA YAŞAMINI YİTİRDİ

Ailelerinin kaçırıldığı iddiasında bulunduğu iki isme dair HPG’den açıklama geldi. Yapılan açıklamada HPG üyesi oldukları belirtilerek, kimlik bilgileri paylaşılan her iki ismin TSK’nin farklı tarihlerindeki hava saldırılarında yaşamlarını yitirdikleri kaydedildi.

Paylaşılan bilgilere göre Arafat Balta, 20 Şubat 2017’de Amediye’nin Segire bölgesine yönelik hava saldırısında, Ramazan Üçdağ ise 2018 yılında ‘Medya Savunma Alanları’ olarak adlandırılan bölgeye yönelik hava saldırısında yaşamını yitirdi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ