AİHM, Figen Yüksekdağ kararını 8 Kasım’da açıklayacak

AİHM, Figen Yüksekdağ kararını 8 Kasım’da açıklayacak
  • 23 Ekim 2022 15:47
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve diğer tutuklanan milletvekilleri hakkında kararını 8 Kasım’da açıklayacak.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile ilgili konuyu avukat Reyhan Yalçındağ Baydemir’e yaptığı bildirimle duyurdu. Karar, 8 Kasım’da açıklanacak. AİHM, Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başvurusu ile birleşen diğer milletvekillerinin dosyasında sadece Demirtaş kararını Aralık 2020’de açıklamıştı.

4 Kasım 2016’da ilk olarak dönemin HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gözaltına alındı. Aynı gece gözaltına alınan Grup Başkanvekili İdris Baluken, milletvekilleri Selma Irmak, Leyla Birlik, Gülser Yıldırım, Abdullah Zeydan, Ferhat Encü, Nihat Akdoğan ve Nursel Aydoğan, daha sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Sonrasında devam eden operasyonlarda, 11 Aralık 2016 tarihinde HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ve milletvekili Besime Konca, Meclis çıkışında gözaltına alınarak tutuklandı. HDP’li Burcu Çelik Özkan ise 19 Nisan 2017’de Muş’ta tutuklanmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ