Mardin Roj

Ahmet Türk Diyarbakır Newroz’unda konuştu

Ahmet Türk Diyarbakır Newroz’unda konuştu
  • 21 Mart 2022 17:53

Diyarbakır Newrozu’ndan Kürdistani partilerle birlikte ulusal birlik çağrısı yapan Ahmet Türk, “Artık bir araya gelmenin zamanı, ortak bir hukuk oluşturmanın zamanıdır” dedi. 

 

 

 

Diyarbakır’da “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla gerçekleştirilen final Newroz kutlaması, Diyarbakır Emniyeti’nin provokasyon girişimlerine rağmen engelleri aşan binlerin meydanda buluşmasıyla devam ediyor. Newroz meydanını hınca hınç dolduran yüz binler, Hozan Kazo’nun seslendirdiği şarkılar eşliğinde gruplar halinde halay çekti.

 

 

 

KÜRTLER ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN AYAKTA

 

 

 

Newroz, Kürdistani İttifak Grubu içerisinde yer alan Kürt partilerin, sahneye çıkarak yüz binleri selamlamasıyla devam etti. Kürt partilerle birlikte sahneye çıkan Kürt siyasetçi Ahmet Türk, halkı selamladı. Uzun süre alkışlanan Ahmet Türk, “Rengin Amed, selam ve saygılarımı sunuyorum. Newroz ateşinin sıcaklığıyla sizleri selamlıyorum. Kadınlar, gençler, Kürt halkının geleceği ve özgürlüğü için ayakta. Kürtlerin geleceği için her gün ayaktayız. Halkımıza teşekkür ediyoruz, direnişinizi selamlıyoruz. Newroz bayramı Ortadoğu ve Kafkasya’da kutlanıyor. Newroz halkımızın direnişidir” dedi.

 

 

 

TÜRK: KÜRT HALKININ SESİ YÜKSELİYOR

 

 

 

Türk, devamında şunları söyledi: “Kürt halkının sesini kısmak isteyenler yanıldılar. Kürt halkının sesi gün geçtikçe yükseliyor. Kürt siyasetçilere yönelik büyük bir zulüm uygulanıyor. Binlerce Kürt siyasetçi zindanlarda. Zindanlarda da olsa ruhları Amed Newrozu’nda.

 

 

 

TECRİT SİYASETİ BOŞA ÇIKACAK

 

 

 

Bugün halkımızın üzerinde bir tecrit uygulanıyor. Sayın Öcalan 5 yıldır ağır bir tecrit altında. Ailesi ve avukatları görüşemiyor. Kürt halkı bu siyaseti boşa çıkaracaktır. Yıllardır arkadaşım Aysel Tuğluk hastalığından dolayı yaşamı zor durumda. Bu durumda zindanda tutuluyor. İnsani, ahlaki bir şey kalmadı. Hastalığından dolayı bırakılması gerekirken, zulüm altında tutuluyor.

 

 

 

ULUSAL BİRLİK ÇAĞRISI

 

 

 

Değişen bir dünya var. Artık dünyada yeni düzenlerin oluştuğu bir süreçte yaşıyoruz. Bugün Rusya ve Ukrayna savaşı aslında bizim ders çıkarmamız gereken bir savaş. Bugün Ukrayna’da geçmişte birbirleriyle mücadele eden, seçimlerde karşı karşıya gelen bütün liderler, birlik ve beraberlik içinde Rusya’ya karşı savaş vermekte. Kürtler üzerinde bu coğrafyada ağır baskılar olmasına rağmen Kürt siyasetçiler dört parçada birbirleriyle uzlaşmıyor. Amed’ten sesleniyoruz; artık bir araya gelmenin zamanı, ortak bir hukuk oluşturmanın zamanıdır. Sizler bu şekilde davranırsanız, tarih ve Kürt halkı sizi affetmeyecektir. Yeni döneme uygun siyasetin üretilmesi, demokratik siyasetin güçlendirilmesi, ortak değerler etrafında halkımızın buluşması gerekiyor. Şuna inanmanızı istiyorum. Bu iktidar gidicidir, gidecek. Bizler var olacağız, bizler hakkımızı hukukumuzu elde edeceğiz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ