Ahmet Türk, CHP’li Salıcı ile Neler Görüştü?

Ahmet Türk, CHP’li Salıcı ile Neler Görüştü?
  • 23 Haziran 2022 08:17 | Son Güncellenme: 23 Haziran 2022 00:27

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile bir araya geldi. Görüşmede neler yaşandı, neler konuşuldu? Görüşmede Ahmet Türk ne mesajlar verdi? 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Ahmet Türk ile dünkü akşam yemeklerinin ardından Derik ilçesinde bulunan Türk ailesine ait Qesra Qanco’da bir araya geldi. Salıcı ve Türk, bir süre sohbetin ardından, tarihi konağı gezdi. Görüşmede Ahmet Türk, CHP’ye dönük eleştirilerini Salıcı’nın yüzüne söyledi. Özellikle CHP’nin sürekli iktidarın gündeminin arkasına takılmasını eleştiren Ahmet Türk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in bir yürüyüş sırasında çıkan arbede sırasında elinin bir polisin yüzüne denk gelmesi sonrası yapılan tartışmalarda CHP’li Faik Öztrak’ın açıklamalarını eleştirdi. CHP’nin bu açıklamasının talihsiz olarak yorumlayan Ahmet Türk, CHP’nin bu tür açıklamalarının Kürtler arasında yoğun şekilde tepkiyle karşılandığına dikkat çekti.

 

CHP’nin iktidarın politikaları karşısında çekingen bir tavır içinde olduğuna dair değerlendirme yapan Türk, CHP’nin Kürt Sorununun demokratik çözümü konusunda samimi olması gerektiğini iletti. Ahmet Türk, aynı zamanda iktidarın değişme zamanının geldiğini, Kürt sorununun da diyalogla çözülmesi için uygın ortamın olduğu değerlendirmesi yaptı.

 

Gazetecilere da bir takım değerlendirmeler yapan Ahmet Türk, “Toplumda değişim dönüşüm var. İktidar eskiden ikna ediciydi, ama bu ortadan kalktı. Değişimin toplumun ihtiyaçlarına yanıt vermesi lazım. CHP iktidara doğru yürüyor. Bu sanıldığı kadar kolay olmayacak. Yeni bir dönemin kapısı açılıyor. Önemli olan yalnız seçimi kazanmak değil seçim sonrası da ne olacağını düşünüyoruz. Önemli adımlar atılacaktır. Türkiye’nin en önemli meselesi Kürt meselesi. Bu konunun diyalogla konuşmayla çözülmesi gerekiyor. Sürecin buna müsait olduğunu düşünüyorum. Geçmişte büyük acılar yaşandı, yanlışlıklar yaşandı. Bugün silahlı mücadelenin sorunları çözmeyeceği artık anlaşılmıştır. Bu konuda da ciddi adımların atılması lazım. Kucaklayıcı bir politikanın izlenmesi lazım. Kucaklayıcı bir politika izlenirse Türkiye kısa zamanda refaha ve demokrasiye ulaşacaktır diye düşünüyorum.”

Türk, şu anki siyaset ortamına ilişkin “Bir dönemin sonu olarak değerlendiriyorum. Bir dönemin kapandığı yeni bir dönemin açıldığı zamanlardan geçiyoruz diye düşünüyorum. Herkes elini taşın altına koyarsa toplumsal barışı sağlayabiliriz” diye değerlendirmede bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ