Ahmet Türk: Bu Newroz Öcalan’ın özgürleşme dönemidir

Ahmet Türk: Bu Newroz Öcalan’ın özgürleşme dönemidir
  • 21 Mart 2023 19:28
Amed Newrozu’nda, Kürt halkının kaderini belirleme döneminde olduğunu söyleyen Ahmet Türk, “Bu Newroz, Sayın Öcalan’ın özgürleşme dönemidir” dedi. 
2023 Newrozu’nun final kutlamasının gerçekleştirildiği Amed, tarihi bir güne daha ev sahipliği yapıyor. Gençlerin ve kadınların isyanını ve öfkesini taşıdığı Amed’in Rêzan ilçesinde bulunan Newroz Parkı’nda, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla haykırılıyor.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi ve Demokratik Öğrenci Meclisleri (DÖM) “Bi rihê nujen Kawa, bi rihê Kemal Kurkut, ciwanên azad dimeşin” pankartıyla Newroz alanına giriş yaptı. Gençler, “Bijî Serok Apo”, “Gençlik Apo’nun fedaisidir”, “Bijî berxwedana gerîla”, “PKK halktır, halk burada”, “Selam selam, İmralı’ya bin selam” sloganlarıyla öfkesini Newroz meydanına taşıdı.
On binlerin akın akın gelmeye devam ettiği Newroz meydanında, gençlerin ve kadınların yoğun katılımı dikkat çekiyor. Ulusal kıyafetlerin yoğunlukta olduğu Newroz’da, “Bijî berxwedana Newrozê” sloganları atılıyor.
Newroz meydanına giriş yapan bir grup genç, “Öcalan’ın özgürlüğünü sağlayacağız” diye seslendi. Newroz meydanını dolduran halka seslenen Kürt siyasetçi Ahmet Türk, uzun süre alkışlandı. “Newroza Amedê pîroz be” diyen Türk, “Newroz özgürlük, direniş günüdür. Bugün bir kez daha büyük bir coşkuyla Newroz kutlanıyor. Demirci Kawa Zagros dağlarında Newroz ateşini yaktı. O günden bugüne Çağdaş Kawa ve yoldaşları Newroz ateşini harladı. Bu nedenle Newroz Kürtler için önemli bir gündür” dedi.
FAŞİZMİ YIKMAK ZORUNDAYIZ
Newrozu’n depremzedelere adandığını söyleyen Türk, şunları söyledi: “Bugün Kürt halkının dirilişini ifade eden önemli bir gündür. Newroz, özgürlüktür, geleceğimizi aydınlatan bir gündür. Bugünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Bugünü değişimin, dönüşümün yaşandığı bir dönemdeyiz. Faşizmi yıkmak için mücadeleyi esas alan bir dönemdeyiz. Kahrolsun faşizm diyoruz. Faşizme karşı halkların mücadelesini büyüteceğiz. Önümüzdeki seçimlerde bu faşizmi yıkmak, Demokratik Cumhuriyeti gerçekleştirmek için sizlerle birlikte mücadelede kararlıyız. Bizim amacımız, Kürt halkı üzerindeki baskıya karşı direnmektir. Kürt halkına düşmanlık eden sadece Bakurê Kurdistan’da değil, Başur’da, Rojava’da Kürt halkının geleceğini yok etmek isteyen anlayışa karşı mücadelenin günüdür. Bu seçim Demokratik Cumhuriyeti inşa etmek için Newrozla birlikte faşizmi yıkmak için çabalarımızı büyütmek zorundayız.
KÜRT HALKININ KADERİNİ BELİRLEME DÖNEMİ
Kürt halkına sesleniyorum. Faşizme karşı mücadele ediyoruz. Bugün Kürt halkına düşmanlık eden bu iktidara karşı eğer hala sessiz kalıyorsanız, bu büyük bir ahlaksızlık olur. Yeni bir sistemin inşası için yeni bir dönem var. Bu iktidarın yarattığı kaosu ortadan kaldırmak için mücadeleyi büyütmek gerekiyor. Bu Newroz, bu dönem, Sayın Öcalan’ın özgürleşme dönemidir. Bunun için mücadele etmek zorundayız. Eş Genel Başkanlarımız Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, bu iktidarın Kürt düşmanlığından dolayı bugün zindanlarda. Biz bunlara karşı birliğimizi güçlü hale getiremezsek, eğer bunun hesabını sormazsak, yazıklar olsun bize. Demokratik Cumhuriyetin inşası için bugün Kürt halkı önemli bir mücadele yürütüyor. 24 yıldır zindan esaretine son vermeliyiz. Bu dönem özgürleşme günü olacaktır. Kürt halkının kendi kaderini belirleme dönemi olacaktır.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ