Agirî’deki facia Derik’teki facia gibi ihmal nedeniyle yaşanmış

Agirî’deki facia Derik’teki facia gibi ihmal nedeniyle yaşanmış
  • 8 Kasım 2022 14:41
Dutax’da 7 kişinin yaşamını yitirdiği, 21 kişinin ise yaralandığı kazanın, polisin öncesindeki kazadan sonra karayolunu trafiğe kapatmadığı için meydana geldiği belirtildi. 
Wan’dan Agirî’ye giden bir otobüs ile iki kamyonun Dutax ilçesinde çarpışması sonucu dün meydana gelen kazada, otobüs sürücüsü Abdulkerim Kınay, Serhat Bayraktutan, Sinan Gürbüz, Nevzat Taş, Eşref Tutak, Emrah Solmaz ve Ebrar Tatlı hayatını kaybetti, 1’i ağır 21 kişi de yaralandı. Yaşamını yitirenlerin kesin kimlik tespiti gerekçesiyle alınan örnekler, DNA testleri için Trabzon Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gönderildi.
İlçede dün saat 13.30 sularında meydana gelen kazadan önce karayolunun rampasında bir şeker pancarı kamyonunun devrildiği belirtilirken, bu kazadan sonra polisin karayolunu trafiğe kapatması yerine tek şerit üzerinden yolu trafiğe açık bırakmasının büyük kazaya neden olduğu kaydedildi. Kazanın polisin ihmali sonucu yaşandığını yaşamını yitiren Emrah Solmaz’ın ağabeyi İrfan Solmaz da doğruluyor.
‘KOMİSER YOLU TRAFİĞE KAPATMADI’
Otobüs kazasına tanıklık eden ve kazada yaşamını yitiren Emrah Solmaz’ın ağabeyi İrfan Solmaz, olay anını ve yaşanan ihmali Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. Otobüs kazasından önce devrilen şeker pancarı kamyonunun onlara ait olduğunu ve kardeşi Kenan Solmaz’ın aracı kullandığını söyledi. Kamyonun devrilmesi sonucu kardeşinin Tutak Devlet Hastanesine kaldırıldığını kaydeden Solmaz, daha sonra kardeşinin beyin tomografisi için Ağrı Devlet Hastanesi’ne ambulansla sevk edildiği söyledi. Solmaz, devamında “Hastaneye gelen iki polisle devrilen kamyonumuzun enkazını kaldırmak için olay yerine gittik. Olay yerinde birçok polis gelmişti. Tutak Belediyesi enkazın kaldırılması için 2 kepçe gönderdi. Daha sonra orada bulunan bir polis amirine üzerine basa basa ‘Kuş tepesi yolunu enkaz kaldırılıncaya kadar trafiğe kapatalım’ dedim. 3 kez orada bulunan komisere söyledim. Hatta kendisine ikinci bir Mardin (Mazıdağı) faciası yaşamayalım da dedim. Ancak ne yaptım, ettim dinlemediler. Yolu kapatamayacaklarını söylediler. İçim rahat etmediği için hem olay yerini hem de Kuş Tepesi yolundan (yukarıdan) gelen alanı görme için farklı bir noktaya geçtim. Birkaç araba kontrollü olarak geldi, gittiler. Sonrasında jet hızıyla bir otobüs korna çalarak geliyordu. Ben olay yerinde olan polis ve yurttaşlara seslendim ‘Kaçın’ dedim. Otobüs şoförü direksiyon hakimiyetini kaybetti ve ters yöne girdi. Otobüsün girdiği ters yönden de gelen bir TIR vardı. Otobüs tıra çarpınca, TIR’ın deposu patladı ve otobüsle birlikte alev almaya başladı. İki araç da alevler içinde ilk kaza yerinin olduğu yöne sürüklendiler. İlk kaza yerinde benimde kardeşim Emrah olmak üzere birçok kişi iki aracın altında kaldı” dedi.
‘ARAÇ TANKER DEĞİL’
Otobüsün çarptığı aracın tanker olmadığını, kuru yük TIR’ı olduğunu ifade eden Solmaz, “Olayın tamamını olay yerinde gelen Ağrı Valisine de anlattım. Otobüsün içinde bir sürü insan vardı. Çocuklar vardı. 7 kişi öldü deniliyor ancak en az 36 koltuğun dolu olduğu ifade ediliyor. Sadece 7 kişi mi öldü net değil. Çünkü otobüs tamamen yandı. O araçta muhtemelen çocuklar da vardı” diye belirtti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ