Mardin Roj

Afyon’da saldırıya uğrayan Mardinli işçilerle ilgili yeni gelişme

Afyon’da saldırıya uğrayan Mardinli işçilerle ilgili yeni gelişme
  • 20 Temmuz 2021

Afyon’da ırkçı saldırıya uğrayan mevsimlik Kürt işçiler, tedavi edilmeden emniyete götürülerek ifadeleri alındı. Yaralılardan İsmail Tan’ın annesi, “Oğlumu ormana götürüp orada ‘Öldürelim, getirin ipi asalım’ diyerek öldürmek istemişler” dedi.

 

 

Afyon’un Sultandağı Dereçine Beldesi’nde, mevsimlik tarım işçisi Kürtlere yapılan ırkçı saldırı sonucu 7 kişi yaralandı. 7 kişiden 5’i Sultandağı ilçe Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, 2’si hafif yara aldığı için hastaneye götürülmedi.

 

 

Kardeşler İsmail, (18) İremnur (17) ile kuzenleri Ali Tan (22) kaldırıldıkları Sultandağı Devlet Hastanesi’nden sürekli kusmaktan kaynaklı travma şüphesiyle Afyon Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

 

 

TEDAVİ EDİLMEDEN İFADE ALINDI

 

 

Orada yapılan muayene ve çıkan tahlil sonuçlarında İsmail ve Ali Tan’ın kas ve böbreklerine şiddetli darp nedeniyle kustuğu belirtildi. Hastaneye kaldırılan gençler için burada her hangi bir işlem yapılmazken, İsmail ve Ali Tan emniyete götürülerek ifadesi alındı.

 

 

ANNE TAN: OĞLUMU ÖLDÜRMEK İSTEDİLER

 

 

Saldırıda yaralanan İsmail ve İremnur’un annesi Azize Tan, saldırıyla ilgili konuşarak, “Oğlumu ormana götürüp orada ‘Öldürelim getirin ipi asalım’ diyerek öldürmek istemişler. Bunu da videoya çekmişler. Hakaretlerde bulunmuşlar. Şuanda bize insanlık dışı muamele yapılıyor. Benim çocuğum henüz tedavi edilmezken, alıp ifadeye götürmüşler. Bizi çadırlardan dışarı attılar. Araç getirerek, yarım saat içinde eşyalarınızı toplayıp gidin dediler. Eşyalarımızı kamyonlara yükledik, çocukların gelmesini bekliyoruz” dedi.

 

 

50 ERKEK TAŞ VE SOPALARLA SALDIRDI

 

 

Memleketi Diyarbakır’a gitse bile bu olayın peşini bırakmayacağını söyleyen Tan, “Burada mağdur edildik. Çocuklarım onlara hakaret etmemiş, bir şey yapmamış. Kürt olduğumuz için bize bu zulmü yaptılar. Ağza alınmayacak küfür ve hakaretler ettiler. Bize ‘Defolup gitsinler’ diyerek saldırıyorlardı. 50’ye yakın erkek ellerindeki sopa ve parke taşlarıyla biz kadınlara saldırdı. Oğluma işkence ettiklerine dair ellerinde görüntü var. Bize saldıranların ceza almasını istiyorum. Memleketime gitsem bile onlardan şikâyetçi olacağım” diye konuştu.

 

 

Tan, çocuklarının gelmesini beklediğini, geldikleri gibi memleketi Diyarbakır’a doğru yola çıkacaklarını söyledi. (Mezopotamya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ