Afrinli tutuklu cezaevinde hayatını kaybetti

Afrinli tutuklu cezaevinde hayatını kaybetti
  • 27 Kasım 2021 08:55

İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde uzun süredir tedavi edilmeyen hasta tutuklu Bangin Muhammed yaşamını yitirdi.

 

İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve tedavisi yapılmayan 33 yaşındaki Efrinli hasta tutuklu Bangin Muhammed’in, 12 Kasım’da yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. 1 Ocak 2021’de tutuklanan ve yargılama sonucunda “örgüt üyesi” olduğu gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezası verilen Bangin Muhammed, daha önce hasta tutuklular İsmail Tamboğa ve Sıddık Güler ile aynı koğuşta kaldı. Hastaneye sevki yapıldıktan sonra hasta tutukluların yanından alınıp, tek kişilik bir koğuşa alınan Muhammed’in, midesinin ve bağırsağının yarısı olmazken, tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamını idame ediyordu.

Birçok hastalığı olmasına rağmen tam teşekküllü bir hastanede tedavi edilmeyen Bangin Muhammed’in, son olarak İskenderun Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
Tedavisi yapılmayan ve tahliye edilmeyen Muhammed, 12 Kasım’da bulunduğu cezaevinde yaşamını yitirdi. Adana Adli Tıp Kurumu’ndan cenazeyi alarak, Efrin’e götürdü. Bangin Muhammed Efrin’de toprağa verildi.
‘ÖLMEK İSTEMİYORUM’
Bangin Muhammed, Ekim ayında kendisini ziyaret eden İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi Hapishaneler Komisyonu üyesi avukat Mehtap Sert’e durumunu anlatmıştı. Daha önce ajansımıza Bangin Muhammed’in durumuna ilişkin konuşan Sert, tutuklunun ilaçlarının verilmediğini aktardı. Bangin Muhammed, Sert’te “Ölmek istemiyorum ama burada öleceğim” diye aktarmıştı.
CEZAEVİ İDARESİ DOĞRULADI 
Ölüm haberi üzerine avukat Mehtap Sert’in, cezaevi idaresini arayarak Bangin Muhammed hakkında bilgi almak istedi. Cezaevi idaresi, Bangin Muhammedin yaşamını yitirdiğini doğrulayarak, Sert’e şunları söyledi: “Bangin Muhammed 12 Kasım’da yaşamını yitirdi. Cenazesi Adana Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Ailesi cenazeyi aldı, ancak detaylı otopsi raporu daha çıkmadı. Hangi gerekçeyle öldüğü konusunda bilgi veremeyiz.”
‘MİDESİNİN YARISI YOK’
Sert, Bangin Muhammed’in durumuna ilişkin şunları aktarmıştı: “2013’te Hatay’ın Döryol ilçesine gelerek, tarım işçi olarak çalışmaya başladı. Suriye’de YPG saflarında yer alması nedeniyle yerel mahkemece kendisine ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Muhammed, Türkiye’de herhangi bir suça karışmadı. Muhammed hasta ve koğuşta yürüyemiyor, tekerlekli sandalyeyle hayatını idame ediyor. Bağırsaklarının ve midesinin yarısı yok. 3 kere ameliyat geçirdi. İç organları su toplamış. Oturduğu yerde idrar yapıyor ve bu durumun farkına varamıyor. Kişisel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. 47 kiloya kadar düştü, yemek yiyemiyor. Vücudunda şişlikler var. Hastaneye götürülüyor ancak ilaçları verilmiyor. ‘Ölmek istemiyorum ama burada öleceğim ben’ diyor.”

İHD’DEN AÇIKLAMA

Bangin Muhammed’in ölümüne dair ise İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi açıklama yaptı. İHD İskenderun Şube Sekreteri Adil Bahtiyar, “Muhammed için son bir yıllık süreçte durumu gittikçe ağırlaştı. Cezaevi idaresi, Cezaevi Savcılığı ve İskenderun Devlet Hastanesi basit ilaç tedavileri ile süreci geçiştirmeye çalıştı. Muhammed için Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na ve Adalet Bakanlığı’na gerekli başvuruların yapılması üzerine hastaneye sevki yapıldı. Hastane dönüşü tek hücreye konan Bangin tek başına bakımını sağlayamadı. 12 Kasım 2021 günü hayatını kaybetti. Cenaze Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderilmiş aile oradan teslim alınmıştır. Bangin Muhammed in yaşamını yitirmesinde sorumluluğu olan kurum ve yetkililerin sorumluluklarının ortaya çıkarılması gerekli hukuki yaptırımların sağlanması için konunun takipçisi olacağımızı belirtmekle beraber Adalet Bakanlığınca, bu konuda re’sen idari ve cezai soruşturma açılmasını sağlama ve maddi gerçekleri ortaya çıkarmasını talep ediyoruz” dedi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ