AFAD, depremzedeleri borçlandırıyor

AFAD, depremzedeleri borçlandırıyor
  • 23 Şubat 2023 19:25
Merkez üssü Mereş’in Bazarcix (Pazarcık) ve Elbistan ilçeleri olan depremlerde, resmi açıklamalara göre 43 bin 556 kişi hayatını kaybetti. 13 milyondan fazla insanı etkileyen depremlerce binlerce bina yıkıldı, yüzbinlerce insan evsiz kaldı. Depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına geç başlaması ve topladığı yardımlarla gündeme gelen AFAD’ın paylaştığı broşürlerde, depremzedeler için yapılacak evler ücret karşılığında teslim edileceği ortaya çıktı.
BORÇLANDIRMA YAPILARAK TESLİM EDİLECEK
AFAD tarafından “7269 Sayılı Afet Kanunu Çerçevesinde Hak Sahipliği Süreci Bilgileri” başlığıyla hazırlanan broşürde, hak sahibi olmak kaydıyla konut, işyeri, ahırları, yıkık, açıl yıktırılacak veya ağır hasarlı olduğu tespit edilen yapılar yerine depremzedeler için konut, işyeri ve ahır yaptırılabileceği kaydedildi. Yine “orta hasarlı” olduğu belirtilen yapılar için de “Konut Kredisi” verilebildiği belirtildi. Yapılacak olan konut, işyeri ve ahırların AFAD adına TOKİ tarafından verileceğine yer verilen broşürde, “Afet konutu, işyeri, ahır inşaat maliyeti üzerinden alt yapı maliyeti düşülerek, belirlenen bedel üzerinden borçlandırma yapılarak, afetzedelere teslim edilmektedir” denildi.
İŞ YERİ YIKILANA FAİZ DE UYGULANACAK
Broşürün devamında konut, ahır ve samanlık yardımları için de borçlandırma yapılacağı belirtilerek, “Borçlandırma bedelleri ilk 2 yıl ödemesiz, sonraki 8 yılda eşit taksitler halinde tahsil edilmektedir. İşyeri yardımları için yapılacak borçlandırmalar yıllık yüzde 4 faize tabi tutulmaktadır. İşyeri yardımları için yapılacak borçlandırma bedelleri 2 yıl ödemesiz, sonraki 8 yılda eşit taksitler halinde tahsil edilmektedir. Konut, işyeri, ahır borçlandırma bedelleri geri ödemeleri, inşaatların bitirilip, hak sahiplerine teslim tarihinden itibaren 2 yıl sonra başlamaktadır” diye belirtildi.
HAK SAHİPLİĞİ SONA ERME RİSKİ
Güçlendirme için verilecek kredide de işyerleri için yüzde 4 faiz uygulaması yapılacağı aktarılan broşürde, ayrıca güçlendirmesini 1 yıl içinde yapmayanların binalarının yıkılarak, hak sahipliğinin sona ereceği kaydedildi. Vadesinde ödenmeyen taksitlere günlük yüzde 5 gecikme zammı uygulanacağına yer verilen broşürde, borçlandırma ilanından sonra 2 ay içinde geçerli mazeret dışında başvuru yapmayanların da hak sahipliğinin sona ereceği bilgisine yer verildi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ