Adalet Bakanı’nın Mardin ziyaretindeki eksiklik Meclise taşındı

Adalet Bakanı’nın Mardin ziyaretindeki eksiklik Meclise taşındı
  • 12 Ekim 2021 17:10 | Son Güncellenme: 12 Ekim 2021 17:11

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün Mardin programı sırasında avukatları görmezden gelerek, Mardin Barosu’nu programa davet etmemesi Bakan Gül’e sordu. 

 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün Mardin programı sırasında avukatları görmezden gelerek, Mardin Barosu’nu programa davet etmemesi Bakan Gül’e sordu.  Ebru Günay, Meclise verdiği soru önergesinde şunları belirtti:

 

“Adalet Bakanlığı’na bağlı Adli Destek ve Mağdur Hakları Dairesi tarafından, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün katılımı ile 8 Ekim 2021 tarihinde Mardin’de “Mağdur Hakları” çalıştayı düzenlenmiştir. Hakimler, savcılar, uzman doktor, hemşire, Jandarma Komutanı, Yarbay, Başçavuş, polis, psikolog ve farklı branşlarda kişilerin dahil edildiği çalıştayda konunun direkt muhatabı olan avukatlara yer verilmemiştir. Adalet Bakanlığının, yargı mekanizmasının paydaşlarından olan Mardin Barosunu ziyaret etmeksizin kentten ayrılması dikkat çekicidir.

Bu bağlamda;

  1. Hakimler, savcılar, uzman doktor, hemşire, Jandarma Komutanı, Yarbay, Başçavuş, polis, psikolog ve farklı branşlarda kişilerin dahil edildiği “Mağdur Hakları” çalıştayında konunun direkt muhatabı olan avukatlara hangi gerekçe ile yer verilmemiştir?
  2. “Mağdur Hakları” çalıştayına avukatların dahil edilmemesi ile amaçlanan nedir? Avukatların olmadığı bir mağdur çalıştayı çalışma yürütebilir mi?
  3. Temel özelliği; alanında uzman kişilerle yapılması olan çalıştaya “Mağdur Hakları” alanında uzman olarak hangi meslek grupları dahil edilmiştir?
  4. Avukatların dahil edilmediği “Mağdur Hakları” çalıştayı düzenlenmesinin amacı nedir?
  5. Bakanlığınız neden Mardin Barosunu ziyaret etmemiştir? Mardin Barosunun ziyaret edilmemesi, ayrımcı bir uygulamaya tekabül etmiyor mu? Kamuoyunda oluşan bu yönlü algının kırılması amacı ile Mardin Barosu ile görüşme yapılması gündeminizde olacak mıdır?”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ