Mardin Roj

Adalet Bakanı Mardin’de adliyelerin ‘adalet kapısı’ olduğunu savundu ama…

Adalet Bakanı Mardin’de adliyelerin ‘adalet kapısı’ olduğunu savundu ama…
  • 08 Ekim 2021

Mardin’de konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, adli süreçlerde yurttaşlara “yalnız değilsiniz” diyerek, hareket ettiklerini savundu. Ancak adliye kapılarında yankılanan adalet taleplerini görmedi.

 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Mardin’de bir otelde düzenlenen “Mağdur Odaklı Adalet Buluşmaları” programına katıldı. Burada konuşan Bakan Gül, adliye kapısının “adalet kapısı” olduğunu belirterek, “Kim olursa olsun, bu kapıdan giren herkesin adalete erişeceğine olan inançla oradan çıkması gerekiyor” dedi. Bakan Gül, adli süreçlerde “yalnız değilsiniz” dediklerini dile getirerek, “Bu anayasanın, kanunların, hukukun, evrensel emri ve prensibidir. Hukuk devleti tam da bunun için vardır. Herkesin hukukunu korumak, herkesin hukuktan nasibini almasını sağlamak için vardır. Vatandaş memnuniyeti, insan yararı nerede ise hukuk oradadır, orada olmalıdır. Bugüne kadar bu bakış açısıyla vatandaş memnuniyetini önceleyen anlayışı hep sergiledik, ortaya koyduk” iddiasında bulundu.

 

Devletin temel amacının insan onurunu korumak olduğunu belirten Gül, mahremiyet hakkı kadar masumiyet karinesinin de önemli olduğunu belirterek, “Kişilerin kesinleşmiş bir yargı kararı olmadan ya da bir yargı kararına rağmen damgalanması, suçlu ilan edilmesi asla kabul edilemez” dedi.

 

BAKANIN AĞZINA ALMADIKLARI

 

Bu konuşmayı yapan Bakan Gül, Urfa’da adliye kapısında bekleyen Şenyaşar ailesi ile İzol ailesini de Suruç, Ankara ve daha birçok katliamda katledilenlerin yakınlarının adalet çağrılarını görmezden geldi. Mardin’de adliye salonlarında yaşanan hukuksuzluklardan bahsetmeyin, 12 yaşında 13 kurşunla öldürülen Uğur Kaymaz ile 16 yaşında ensesinden vurularak öldürülen Mazlum Turan ve daha nicesini ağzına almayan Bakan Gül, hakimlere “Uygulama sizin ellerinizde” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ