Açlık grevindeki Demir ve ailesi dayanışma bekliyor

Açlık grevindeki Demir ve ailesi dayanışma bekliyor
  • 21 Temmuz 2020 11:50 | Son Güncellenme: 21 Temmuz 2020 11:51

İş bulamadığını belirterek açlık grevine giren Mehmet Demir’in eşi Gülistan Demir de aylardır iş bulamıyor. Kiralarını ödeyemedikleri için evden çıkarılacaklarını belirten Gülistan, dayanışma çağrısında bulundu.

Mardin’in Artuklu ilçesinde yaşayan Mehmet Demir, iş talebiyle başladığı açlık grevinin 12’nci gününde. Eşi Gülistan Demir de Mehmet’in Karayolları Parkı’nda sürdürdüğü eylemde yanında yer alarak destek veriyor. Kendisinin de işsiz olduğunu belirten Gülistan, “Maddi ve manevi olarak çöktük” dedi.

‘5 aydır kira ödeyemiyoruz’

Eşinin eski hükümlü kadrosundan bir yıla yakındır iş aradığını ve bulamadığını söyleyen Gülistan, 5 aydır ev kirası ve faturaları ödeyemediklerini ifade etti. Gülistan, “Eşim bir buçuk yıldır cezaevinden çıkmış ve eski hükümlü kadrosuyla iş arıyor. Hangi kuruma, kimlere gittiyse hiçbir şekilde iş bulamadı. Bütün kurumlara dilekçelerini verdi ama hiçbir şekilde geri dönüş olmadı. Özel sektörde ise iş bulunmuyor. Ben kendim de iş arıyorum ama bulamıyorum” ifadelerini kullandı.

Özellikle pandemi sürecinde işsizliğin çok daha fazla zorladığına dikkat çeken Gülistan, ev sahibinin ise evden çıkmaları için şikayette bulunduğunu kaydetti.

‘Çocuklar da psikolojik olarak yıprandı’

İki çocuğu olduğunu ve yaşadıkları sorunlar nedeniyle çocuklarının da psikolojik olarak yıprandığını belirten Gülistan, şöyle konuştu: “Evden çıkarsak bize ne olacak? Kimse sahip çıkmıyor. Eşim açlık grevinde. Buradan bütün kurumlara sesleniyorum, haklarımızdan yararlanamıyoruz. Ben bir kadın olarak iş bulmakta daha fazla zorlanıyorum. Çocuklarıma bu süreçte bakacak kimse de yok. Çocukların ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz, hem maddi hem de manevi anlamda çöktük.” (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ