Mardin Roj

Açlık grevi 44’üncü gününde: 2 yıldır kızının görüşüne gidemedi

Açlık grevi 44’üncü gününde: 2 yıldır kızının görüşüne gidemedi
  • 09 Ocak 2021

Şakran Cezaevi’nde açlık grevinde olan Rozerin Kalkan’ın babası İsmet Kalkan, “İki senedir ben gidemedim. Bu da bir tecrittir” dedi. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridinin sonlandırılması ve artan hak ihlallerini protesto etmek amacıyla Türkiye cezaevlerinde 27 Kasım’da başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemleri 44’üncü gününde 9’uncu grubun devralması ile devam ediyor. Tutukluların eylemlerine rağmen artan hak ihlallerinin devam ettiği cezaevlerinden biri olan İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Rozerin Kalkan, 11 Ağustos 2016 yılından bu yana cezaevinde tutuluyor. “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 10 yıl hapis cezası verilen 23 yaşındaki Rozerin Kalkan, 16 Aralık 2018’de başlayan ve 1 Mart 2019 tarihinde tüm cezaevlerine yayılan açlık grevine katılan isimlerden biri.
‘HAKLARI İÇİN GREVDELER’
Rozerin Kalkan’ın babası İsmet Kalkan, kızının tutukluluğunun 5’inci yılına girdiğini belirtirken, Mardin ile İzmir arasındaki mesafenin getirdiği imkansızlıklar ve geçtiğimiz yıldan bu yana dünyada etkili olan koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı 2 yıldır kızının görüşüne gidemediğini ifade etti. Yaptığı telefon görüşmesinde kızının cezaevinde devam eden hak ihlallerini aktardığını dile getirdiğini kaydeden Kalkan, kızı ile aynı koğuşta tutulan Didar Bozağ ve Ceylan Bozkurt’un 9 Ocak tarihinde cezaları bitmesine rağmen tahliyelerinin gerçekleştirilmediğini aktardığını söyledi. Rozerin’in hastalığından dolayı hastane sevkinin yapıldığını ve 9 gün karantinada tutulduktan sonra bu hafta koğuşa geri getirildiğini belirten Kalkan, kızının demokratik haklarını talep ettikleri için açlık grevinde olduğunu ifade etti.
‘2 SENEDİR GİDEMEDİM’
Tecride karşı gerçekleştirilen açlık grevlerine dikkati çeken Kalkan, “Tecrit bütün cezaevlerine yayılmış durumda. Sadece tutuklular cezaevinde tecrit altında değiller. Aileleri de tecrit altında. Ben bir baba olarak her ay kızımın yanına gitmek istiyorum. İki senedir gidemedim. Bu da bir tecrittir. Benim gönlüm yaralı” ifadelerini kullandı. Cezaevlerinde yaşanan hukuksuzlukları aileler olarak kabul etmediklerini ve haklarını aramaya devam edeceklerini belirten Kalkan, kamuoyunun bu hukuksuzluğa ses çıkarmaya çağırdı.
Eylemcilerin taleplerinin destekçisi olduklarını belirten baba Kalkan, adaletsizlik ve hukuksuzluğa karşı olduklarını belirterek, ailelerin de açlık grevi eylemine hazır olduklarını dile getirdi. Çocuklarının yardımcısı olacaklarını belirten baba Kalkan, “Talepleri karşılanmadığı takdirde eğer ki; sokaklarda izin vermezler ise evlerimizde oturacağız greve gireceğiz. Elimizden ne gelirse yapacağız. Biz çocuklarımız ile birlikte hazırız. Bütün tutuklu ailelerine, halkımıza çağrımız budur. Cezaevlerine ses verelim. Tutuklularımıza sahip çıkalım” ifadelerini kullandı. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ