‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebiyle yarın yürüyüş yapılacak

‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebiyle yarın yürüyüş yapılacak
  • 8 Ekim 2022 13:11
Diyarbakır, İstanbul, Hakkari ve İzmir başta olmak üzere birçok kentte, 9 Ekim uluslararası komploya karşı yarın “Özgürlüğe yürüyoruz” şiarıyla yürüyüş düzenlenecek.
PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 9 Ekim 1998 tarihinde Suriye’den çıkarılmasının 24’üncü yıldönümünün protesto edildiği eylem ve etkinliklerin finali, yarın  “Özgürlüğe yürüyoruz” şiarıyla düzenlenecek yürüyüşler olacak. Bu kapsamda, Diyarbakır, Van, İstanbul, Ankara, Mardin, Şırnak, Ağrı ve İzmir başta olmak üzere birçok kentte, binlerin alanda buluşması bekleniyor.
Kentlerdeki 9 Ekim eylem ve etkinliklerin programı şöyle:
Diyarbakır: Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jînen Azad-TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), 78’liler Girişimi ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) öncülüğünde Bağlar ilçesinin Emek Caddesi’nde bir araya gelip saat 15.00’da yürüyüşe geçilecek.
Van: Sanat Sokağı’nda bir araya gelecek olan halk, DBP Van İl Örgütü binasına doğru yürüyüşe geçecek. Saat 13.00’da başlayacak olan yürüyüşe, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, HDP Van milletvekilleri Sezai Temelli, Muazzez Orhan ve Murat Sarısaç katılacak.
Hakkari: Yüksekova ilçesinin Özgürlük Meydanı’nda toplanacak kitle, buradan HDP il binasına doğru yürüyüşe geçecek. Saat 14.00’da başlayacak olan yürüyüşe, HDP milletvekilleri Habip Eksik, Şevin Coşkun ve Sait Dede katılacak.
İstanbul: HDK, HDP, DBP, TJA, ÖHD, MATUHAYDER, MKM, ANYAKAY-DER, DAD ve Kürt Araştırmaları Derneği’nin öncülüğünde Kadıköy’de bir araya gelinip, saat 15.00’da kitlesel yürüyüşle 9 Ekim protesto edilecek.
İzmir: Basmane’de saat 15.00’da bir araya gelecek kitle, buradan Sümerbank’a yürüyüş gerçekleştirecek.
Ankara: HDP MYK üyesi Doğan Erbaş ve milletvekili Ali Kenanoğlu’nun katılımıyla saat 14.00’da HDP il binasında panel düzenlenecek.
Mardin: Kızıltepe ilçesinde saat 13.00’da Mehmet Sincar Parkı’nda bir araya gelecek kitle,  yürüyüş gerçekleştirecek.
Şırnak: Cizre ilçesinde saat 14.00’da yürüyüş düzenlenecek.
Ağrı: Doğubayazıt ilçesinde İsmail Beşikçi Caddesi’nden HDP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçilecek. Yürüyüşe, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP Ağırı milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir ve Abdullah Koç katılacak.
Eskişehir: HDP Eskişehir il binasında, 9 Ekim’e dair panel düzenlenecek.
 Urfa: TJA, DBP ve HDP öncülüğünde Topçu Meydanı’ndan saat 14.00’da Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’ne yürüyüş yapılacak.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ