Mardin Roj

ABD Kongresinde Türkiye ekonomisi için tehlikeli talep

ABD Kongresinde Türkiye ekonomisi için tehlikeli talep
  • 11 Ağustos 2021
ABD Kongre üyeleri, İHA’lar ile birçok bölgede istikrarsızlık yaratan Türkiye’ye ihracatın durdurulmasını talep etti. 
Amerikan Birleşik Devletleri (ABD) Kongre üyesi 27 vekil, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e gönderdiği mektupta, Türkiye’de ait Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın (SİHA) ABD’nin çıkarlarını tehdit ettiğini ve birçok bölgede istikrarı bozduğunu belirtti. Mektupta ayrıca, Türkiye’ye İnsansız Hava Aracı (İHA) teknolojisi satışının derhal durdurulması talep edildi.
KÜRTLERE KARŞI KONUŞLANDIRILDI 
Türkiye’nin İHA’larla birçok bölgede istikrarsızlık yarattığına dikkat çeken Kongre üyeleri, mektupta “İHA’lar Dağlık Karabağ’da Azerbaycan tarafından Ermeni sivillere karşı, Suriye’de ABD’nin DAİŞ’e karşı mücadelede müttefiki olan Kürt güçlerine karşı ve Libya İç Savaşı’nda konuşlandırıldı” diye belirtti.
Mektupta, Türkiye’nin Polonya ve Pakistan’a İHA satışı yapmak için antlaşma yoluna gittiği,  Rusya ve Pakistan’la ortaklaşa SİHA ve anti-drone savunma sistemi üretme konusunu tartıştığı dile getirildi.
CAATSA İHLAL EDİLİYOR 
Türkiye’ye drone teknolojisi ihracının derhal durdurulmasını isteyen 27 vekil, S-400 sistemi konusunu bir kez daha gündeme getirdi. Kongre üyeleri, mektupta şu ifadelere yer verdi: “Onlarca yıllık yakın ilişkimize rağmen Türkiye, Amerika’nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasasını (CAATSA) ihlal eden Rus S-400 savunma sistemini satın alarak ortaklığımızı bozmayı tercih etti. Son dönemde Türkiye’nin çok kararlı olduğu ve Rusya’dan ikinci S-400 savunma sistemi alacağı yönünde duyumlar alıyoruz.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ