Mardin Roj

92 Newrozu’nun tanığı Vesile Ana: Nusaybin direnişin simgesi oldu

92 Newrozu’nun tanığı Vesile Ana: Nusaybin direnişin simgesi oldu
  • 19 Mart 2021
1992 Nusaybin Newrozu’nun tanıklarından Vesile Kaya, “Yanımda yaralananlardan bazıları orada şehit oldu. Hiç aklımdan gitmiyor. Newroz artık direnişin ve başkaldırının simgesi olmuştu. Kürt halkının katledilmesine karşı Newroz bir isyan çığlığı oldu” dedi.
Her yıl 21 Mart Newroz Bayramı yaklaştığında akla ilk gelen yerlerden biri de Mardin’in Nusaybin ilçesidir. 92 yılındaki Newroz kutlamalarında birçok kentte olduğu gibi Nusaybin’de de  başta kadınlar olmak üzere halk ulusal kıyafetleriyle alanları hınca hınç doldurdu. O gün Newroz’da herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Televizyonlarda Cizre’deki kutlamalarda onlarca kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin görüntülerin yayınlanmasından sonra Nusaybin halkı ertesi gün alanlara çıktı. Ahmet Kaya Köprüsü’nde bir araya gelen ve oturma eylemine başlayan halkın üzerine panzerler sürüldü ve ateş açıldı. Tarihe “ Kanlı Newroz” olarak geçen 92 Newrozu’nda resmi verilere göre Şırnak’ta 47, Cizre’de 57 ve Nusaybin’de 16 kişi katledilirken 106 kişi de yaralandı.
29 yıla rağmen halkın direnişi hala dilden dile dolaşıyor. Nusaybin Newrozu’nun tanıklarından Vesile Kaya (60), halkın direnişi ve saldırılara dair tanıklığını paylaştı.
‘Halk geri adım atmadı’
Vesile, Newroz’un ilk kutlamalarında herhangi bir sorun yaşanmadığını, halkın kutlamaları gerçekleştirdiğini belirterek, dönemin Mardin Valisi’nin de halka teşekkür ettiğini hatırlattı. Kutlamaların devam ettiği 22 Mart’ta Ahmet Kaya köprüsünde toplanan halkın ateş yakmaya çalıştığı ve halaylar çektiğini, kitlenin büyük olduğunu söyleyen Vesile, ateşin yakıldığı anlarda köprünün etrafının yüzlerce polis tarafından sarıldığını belirtti. Vesile, “Halka teşekkür eden devlet bu kez de halkı katletmeye gelmişti. Nusaybin’i Kürtlerin kanıyla suladılar. Polis araçlarından ‘Bizim Kürtlerle sorunumuz yok, PKK’yle sorunumuz var’ diye anonslar yapılıyordu. ‘Dağılın, dağılmazsanız saldırırız’ diyorlardı. Buna karşı halk direndi. Hiç unutmuyorum. Unutamam. Halk çocuğundan yaşlısında meydanı terk etmedi, geri adım atmadı. Newroz ’un coşkusu ve kararlılığıyla direndiler. Buna karşı polisler araçlarla halkın üzerine geldi. Kadın, çocuk, yaşlı demediler ezdiler” diye anlattı.
‘Meşalemizi kimse söndüremez’
Kürt halkın görmediği zulmün, baskının, katliamın kalmadığını söyleyen Vesile, silah ve patlama seslerinin hiç susmadığını, halkın tarandığını ifade etti. Saldırı sırasında birçok kişinin kendini suya atarak kurtulduğunu dile getiren Vesile, “Ben de o an refleksle kendimi suya attım. Köprünün ayaklarına vardım ve ayaklarımın önüne kurşunların değdiğini fark ettim. O an orada onlarca kişi yaralandı. Sürekli ayaklarımı kontrol ediyordum acaba kurşun isabet etti mi diye. Bir yandan da çok uzaklaşmamak için uğraşıyordum. Direnişin olduğu alana yakın olmak istiyordum. Yanımda yaralananlardan bazıları orada şehit oldu. Hiç aklımdan gitmiyor. Newroz artık direnişin ve başkaldırının simgesi olmuştu. Kürt halkının katledilmesine karşı Newroz bir isyan çığlığı oldu. Ne kadar bedel ödersek ödeyelim kimse direniş meşalemizi söndüremez” kararlılığını ifade etti.
Her yıl 92 Newrozu’nun ruhuyla alanlara çıktığını vurgulayan Vesile, her Newroz’a o ruhu taşıdığını aktardı. Kürt halkının katliamlarla yok edilemeyeceğini ifade eden Vesile, son olarak “Bin yıl da geçse Newroz bizimdir ve kutlayacağız. Mücadelemizden, direnişimizden vazgeçmeyeceğiz. Şehit düşenlerin mücadelesini hatıralarımızda ve Newroz alanlarında yaşatmaya devam edeceğiz” dedi. (Jinnews)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ