92 Newrozu’nda katledilenler anıldı

92 Newrozu’nda katledilenler anıldı
  • 20 Mart 2022 21:28
1992 Nusaybin Newrozu’nda katledilenler Pira Şehîdan üzerinde karanfillerle anıldı. 
Newroz kutlamalarında 1992 yılında Nusaybin, Cizre ve Şırnak’ta katledilenler için Mardin’in Nusaybin ilçesinde anma töreni düzenlendi. Anma için bir araya gelen kitle hükümet konağına yakın bir noktadan Pira Şehîdan/Şehitler Köprüsü’ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ile HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay’ın da katıldığı anmaya çok sayıda yurttaş da katıldı. Köprüye kadar yürüyen kitleye burada HDP’li Dündar hitap etti.
NUSAYBİN NEWROZU’NA KATILIM ÇAĞRISI 
1992 Newrozu’nda yaşananları anlatan Dündar, en az 16 kişinin katledildiğini belirterek, katliamı gerçekleştiren zihniyetin bugün de hükümette olduğunu söyledi. Bugün de katliam, tutuklama ve gözaltıların devam ettiğini ifade eden Dündar, Nusaybin üzerindeki saldırıların o günden bu yana durmak bilmediğini dile getirdi. Türkiye’de yönetimde olan “savaş hükümetinin” o dönem Newroz coşkusuna tahammül edemediğini ifade eden Dündar, Şırnak, Cizre, Nusaybin ve daha birçok yerde katliamlar gerçekleştirildiğini söyledi. Dündar, “Newroz’unda direnişin de tarihi Nusaybin’de başlıyor. Çünkü Newroz, Nusaybin’in, Nusaybin’de Newroz’un tarihidir. Bu nedenle her yıl 21 Mart’ta Newroz’u o günlerin ruhu ile karşılıyoruz” ifadelerini kullandı. Newroz’da katledilenleri andıklarını belirten Dündar, yarın Nusaybin’de gerçekleştirilecek kutlamalara çağrıda bulundu.
Konuşmanın ardından hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunulurken, daha sonra Çağ Çağ Deresi’ne katledilenler anısına “Bijî Newroz” sloganı eşliğinde karanfiller bırakıldı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ