Mardin Roj

6 siyasi liderin toplantısına HDP’den ilk açıklama

6 siyasi liderin toplantısına HDP’den ilk açıklama
  • 13 Şubat 2022

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine 6 siyasi parti liderinin buluşmasına ilişkin HDP’den ilk cevap geldi. “Biz demir leblebiyiz, ağzınıza alırsanız dişleriniz kırılır” diyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bizim yolumuz 3’üncü yol” diyerek cevap verdi. 

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Çankaya Ahlatlıbel’de çalışma yemeğinde bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, davet ettiği beş siyasi parti genel başkanını kapıda karşıladı.

 

YUVARLAK MASADA OTURDULAR

 

Altı parti genel başkanının yuvarlak masa etrafındaki toplantısında iki konunun öne çıktı. Altı partinin genel başkan yardımcılarının uzun süredir üzerinde çalıştığı güçlendirilmiş parlamenter sistem ve ülkenin yaşadığı ekonomik kriz toplantının ana gündemi oldu.

 

SANCAR: HDP’Yİ YOK SAYAN TÜRKİYE’YE NASIL BİR GELECEK VADEDECEK?

 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Mardin Nusaybin 4. Olağan İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, HDP ile diyalog içinde olmanın şart olduğunu söyleyerek, “Bugün 6 muhalefet partisinin başkanları bir araya geliyor, gelsinler çok iyi yapıyorlar. Diyalog, görüşme, tartışma iyidir. Ama HDP’yi yok sayan, bu diyalogda HDP’yle ilişki kurmayı HDP’yle müzakere yürütmeyi planına koymayan bir anlayışın Türkiye’ye nasıl bir gelecek vadettiğini de açıklaması gerekiyor. HDP’yle diyalog içinde olmak, mutabakat aramak şarttır. Kim ki HDP’yi düşmanlaştırır onun AKP ve MHP’den farkı yoktur. HDP’ye düşmanca yaklaşan herhangi bir partinin Türkiye’de kendini muhalefet gücü saymaya da hakkı yoktur.” dedi.

 

HÜDA KAYA: YARINLAR KURUCU ORTAK İRADENİN OLACAK

 

Sancar’ın ardından HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Kaya, “Kürtsüz bir ittifak olabilir ama milletin ittifakı olamaz. Yarınlar yalnızca Türk’ü değil, bütün Türkiye’yi kucaklayan, kurucu bir ortak iradenin olacak” dedi.

 

ÖMER ÖCALAN: ÜÇÜNCÜ YOL SİYASETİ

 

HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan da sosyal medya hesabından “Ülkeyi iki seçenek arasına sıkıştırmak doğru değildir. Üçüncü yol siyaseti ve ittifakı çok kıymetlidir. HDP çatısı altında tüm farklılıkların bir araya gelmesi tarihi bir sorumluluktur” paylaşımı yaptı.

 

BULDAN: BİZİM YOLUMUZ 3’ÜNCÜ YOL

 

İnsanları evlerine hapsetmeye çalışan, insanların alın terini, emeğini sömüren, işçinin, emekçinin, üreticinin emeğini yok sayan bir iktidar var karşımızda. Bunların karşısında onları yenebilecek güçlü bir muhalefete de ihtiyaç var. Dün 6 siyasi partinin genel başkanları bir araya geldiler. Bu toplantıdan sonra sosyal medyada kıyamet koptu. Niye bu 6’lının içinde HDP yok diye soranlar oldu. Sevgili halkımız sizi tanımayanları biz hiç tanımıyoruz, bu da böyle bilinsin. Bizi yok sayanları zamanı geldiğinde biz de yok saymasını iyi biliriz. O 6 siyasi partinin birini ayırın, diğerlerinin oy toplamı HDP’nin yarısı bile etmez.

 

Bunun için hiç oralı olmamıza gerek yok. Bunun için biz kendi yolumuzda yürümeye devam edeceğiz. Yolumuz 3’üncü yoldur, 3’üncü yol. Bu 3’üncü yola bir gün herkes muhtaç olacak, bir gün herkes mecbur olacak. Bir gün herkes bizimle görüşmek için yanımıza gelecek, randevu isteyecek. Bundan hiç kimsenin kuşkusu ve şüphesi olmasın. Biz öyle kolay lokma değiliz.

 

DEMİR LEBLEBİYİZ

 

Biz sevgili Selahattin Demirtaş’ın dediği gibi “demirden leblebiyiz, ağzınıza alırsanız dişleriniz kırılır.” Elbette ki biz demokratik bir muhalefeti, bir mücadele ortaklığını büyütmeye kararlıyız. Bu kararlığımız, cesaretimiz, irademiz her daim olacaktır. Demokrasi ittifakı dediğimiz bu yol mücadele ortaklığıdır. Bu güç birliği hem tarihsel hem de toplumsal bir ihtiyaçtır. Bu umudu yeniden inşa ediyoruz. Hepimize hayırlı olsun.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ