Mardin Roj

55 yıllık pêşmerge: KDP ulusal değerlere ihanet ediyor

55 yıllık pêşmerge: KDP ulusal değerlere ihanet ediyor
  • 20 Mayıs 2022 14:00

Dêrin Pêşmergesi Dayê Gelawêj, KDP tarihinin ihanetlerle dolu olduğunu belirterek, “KDP ulusal değerlere ihanet ediyor” dedi. 

 

Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nin Avaşîn, Zap ve Metîna bölgelerine yönelik başlattığı saldırılarda yer alan Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) tepkiler sürüyor. 20 yaşında pêşmerge ordusuna katılan Dêrin Pêşmergesi Dayê Gelawêj (75), KDP’nin tarihinin ihanetlerle dolu olduğunu belirterek, Kürt halkının buna karşı alanlara çıkması çağrısı yaptı.

 

 

 

55 YILLIK MÜCADELE

 

 

 

Dayê Gelawêj, Kürt halkına yönelik saldırılara karşı 20 yaşında pêşmergeye katıldığını belirterek, o süreci şöyle anlattı: “55 yıl Kürdistan için mücadele ediyorum. Ailem Kürt bir aileydi. İki kız kardeştik. Hem mücadele ediyorduk hem de milli bir ruhla iç içeydik. 20 yaşında katılım yaptım ve halkımız için elime silahı aldım. Amacım ve hedefim, topraklarımı diktatör hükümetlere karşı savunmaktı. Kadınların savaşması ve silahlanması elbette zordu ama kadınlar güçlerine güvendiler ve bu mücadelede de çok başarılı oldular. Yaşanan savaş ve çatışmalarda çok önemli pozisyonlarda görev aldık. Savaşta birçok önemli rol oynadık. Kürt ruhuyla topraklarımız için amansızca savaştık.”

 

 

 

KADIN ÖZGÜRLÜĞÜNE ODAKLANDILAR

 

 

 

Gelawêj, Dêrin Kadın Pêşmrerge Ofisi’nin 2011’de emekli kadın pêşmergeler tarafından kurulduğunu hatırlatarak, “Kadın pêşmergeler bu çatı altında faaliyetlerini sürdürüyor. Pêşmerge kadınlar olarak işgalcilere karşı onurlu bir şekilde savaşmaya ve direnmeye her zaman hazırdık. Bu sayede kadın pêşmergeler, Dêrin Pêşmergeleri çatısı altında yerlerini aldıktan sonra daha çok kadın özgürlüğü ve siyasi kurtuluş hareketlerine odaklandık” diye belirtti.

 

 

 

KDP 75 YILDIR İHANET İÇİNDE

 

 

 

KDP’nin 75 yıllık ihanet tarihi olduğunu dile getiren Gelewêj, “Ne yazık ki 75 yıldır KDP Kürtlere karşı bir ihanet içerisinde. Irak-İran savaşında Kürt halkına büyük bir ihanet etti. Irak-İran savaşı 1980’lerin başında başladı ve 8 yıl sürdü. KDP, Irak-İran savaşı sırasında Kürtleri İran’a teslim etti. Teslim olmayı kabul etmeyenler de ülkeden göç etti. Kürt halkı yalnız kaldı. 1980’lerin sonlarında Başûr’da yıkım ve katliamlar yaşandı. Kimyasal silahlar kullanıldı ve birçok köy yakıldı ve insanlar evlerini terk etmek zorunda kaldı. KDP, Kürtlere 75 kez ihanet etmemiş ve Kürt halkını yalnız bırakmamış olsaydı, şimdi çok güçlü bir toplum ve bağımsız bir devletimiz olurdu. KDP eski olduğu kadar tarihi de ihanetlerle doludur” diye konuştu.

 

 

 

‘PÊŞMERGELER KDP’YE DESTEK VERMİYOR’

 

 

 

Gelawêj, hiçbir pêşmergenin KDP’nin bu ihanetine destek vermemesi gerektiğini aktararak, “Kürt halkının özgürlük için mücadelesi durmadı. KDP’nin bugünkü ihanetine karşı da büyük bir ses çıkarılmalı ve buna izin verilmemelidir. Ülkemizin şu anda ihanetçilerin desteğiyle işgal edilmesi üzücüdür. Kürdistan’ın tüm kazanımları artık tehlikededir. Ülkenin çıkarları için düşmanlara trilyonlarca dinar aktarılmaktadır. Şu anda bölgede yapılan ihanet, sadece PKK’ye ihanet değildir. Bir halkın toprağına ve ulusal değerlerine saldırıdır. KDP ülkenin işgaline izin verdi. Bir kadın ve bir anne olarak onları kınıyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

 

KÜRT KADINLARININ MÜCADELESİ

 

 

 

Kürt kadınlarının savaşa ve saldırılara karşı mücadelesinin ve direnişinin onur verici olduğunu vurgulayan Gelawêj, şunları söyledi: “Türkiye’nin saldırılarına karşı Kürt kadınları nasıl mücadele ediyorsa, bölgede de kadın pêşmergeler ihanete karşı bir mücadele içerisindedir. Rojava’da Hevrîn Xelef katledildikten sonra mezarını ziyaret ettim ve çok duygulandım. Çünkü o onurlu bir mücadele verirken katledildi. Bizler de direnerek ve mücadele ederek yaşamını yitiren kadınlardan güç alıyoruz. Toprakları için mücadele ettiler ve yaşamlarını yitirdiler. Bugün de kadınlar ihanete ve savaşa karşı büyük bir mücadele veriyorlar. Bu tüm bunların yanında da KDP’nin ihaneti de var.”

 

 

 

FEDERE KÜRDİSTAN HALKINA ÇAĞRI

 

 

 

Saldırılara ve KDP’nin ihanete karşı Kürt halkını alanlara çağıran Gelawêj, “Tüm Kürtler, Türkiye’nin saldırılarına ve KDP’nin ihanetine karşı çıkmalıdır. Tüm Kürtler işgale karşı olduklarını göstermeli, her yeri mücadele ve direniş alanına çevirmelidir. Kürdistan’ın dört parçasına da başarılar diliyorum. İhanete ve işgale karşı mücadele ve direniş kazanacaktır” dedi.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ