Mardin Roj

53 yıl önce Öcalan’la tanışan Apê Ûsiv konuştu

53 yıl önce Öcalan’la tanışan Apê Ûsiv konuştu
  • 06 Ocak 2022
Urfa’nın direniş sembollerinden 81 yaşındaki Yusuf Berk, 53 yıl önce tanıştığı PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan nasıl etkilendiğini anlatarak, “Artık özgür olmalı” dedi.
Urfa merkez Kireç (Günışık) Mahallesi’nde yaşayan 81 yaşındaki Yusuf Berk (Apê Ûsiv) sağlık sorunları ve ilerleyen yaşına rağmen kentte gönül verdiği partinin etkinliklerine en önde coşkuyla katılıyor, halaylar çekiyor, katılanlara moral veriyor. Şalvarı ve başındaki puşisiyle etkinliklerde yer alan Berk, kimi zaman merkezde bulunan etkinliklere katılmak için 20 kilometre uzakta yola koyuluyor. İlk olarak Halkın Emek Partisi (HEP) etkinliklerine katılan Berk, yıllardır dinmeyen enerjisiyle eylem ve etkinliklerin vazgeçilmezlerinden biri olmuş.
Kürt halkının yürüttüğü mücadeleyle 1969’de İstanbul’da bulunan Kürt siyasetçi Feridun Yazar’ın yanına misafir olarak gittiğinde tanıştığını belirten Berk, İstanbul’a gitmeden önce Kürt olduğunu bilmediğini söyledi. 1969 Kasım ayında İstanbul Üniversitesi’nde okuyan Urfalı bir grup gencin davet etmesiyle Beyoğlu ilçesinde bulunan bir mekanda düzenlenen “Doğu Gecesi” adlı bir etkinliğe katıldığını dile getiren Berk, o gece tanıştığı kişilerin kendisini “Kürt olduğu” gerçeğiyle tanıştırdıklarını söyledi. Gecede sanatçı Ayşe Şan’ın şarkılar söylediğini belirten Berk, “O gece çok coşkulu bir geceydi. Urfalı öğrenciler halayın başını çekiyorlardı. Feridun Yazar ile yan yana oturuyorduk. Coşku, Ankara öğrenci grubunun salona girmesiyle doruğa çıktı” dedi.
DOĞU GECESİ’NDE TANIDI
Ankara öğrenci grubu içerisinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın da olduğunu belirten Berk, Öcalan’ın yaptığı konuşmalarla Kürt halkının yürüttüğü mücadeleye “aşık” olduğunu sözlerine ekledi. Öcalan’ın yaptığı konuşmanın salonda bulunan herkes tarafından ayakta alkışlandığını anlatan Berk, “Orada onun söylediklerini ilk defa duyuyordum, beni çok etkiledi. Bana kim olduğumu söylüyordu. Yaptığı konuşmalar sürekli alkışlarla kesiliyordu. Kürtçeye sahip çıkmamız konusunda uyarılarda bulundu, bilmeyenlerin öğrenmesi gerektiğini söyleyip, dilin önemine vurgu yapıyordu. Çok şey söyledi ama yaşımdan dolayı hepsini hatırlamıyorum” diye konuştu.
‘O GÜN BAŞKAN DEDİM’
Katıldığı “Doğu Gecesi”nden kısa bir süre sonra misafir olduğu evde bir kez daha Öcalan ile karşılaştıklarını ifade eden Berk, “Orada benimle ilgilendi, sorularıma cevaplar verdi ve beni ikna etti. O gün o evde ‘Başkan’ dedim kendisine. O gün benim başkanımdı şimdi de başkanım. Onu çok seviyorum. O günden sonra bir daha onu görmedim. 23 yıldır tecrit altında tutuluyor bunu kabul etmemiz mümkün değil. Sadece tecridin bitmesini değil, artık özgür olmasını, bizim aramızda olmasını istiyoruz” dedi.
İLK HALAYI MUHSİN MELİK İÇİN 
İstanbul’da kısa bir süre sonra önceden işlediği iddia edilen adli bir suçtan kaynaklı cezaevine girdiğini belirten Yusuf Berk, farklı cezaevlerinde 21 yıl kaldıktan sonra serbest bırakıldığını söyledi. Cezaevinden çıktıktan sonra Urfa’ya yerleştiğini belirten Berk, 1991 yılı genel seçimlerinde SHP ve HEP ittifakında Urfa’da birinci sırada milletvekili adayı olan Muhsin Melik için yapılan seçim çalışmalarında ilk olarak halaya durduğunu belirtti. HEP’ten sonra kurulan Kürt siyasi hareketine yakın bütün partilerin düzenlediği çalışmalara katıldığını söyleyen Berk, 1990’lı yıllarda engellemelere rağmen halkın her şeyi göze alarak alanlara çıktığını sözlerine ekledi. 2000 yılında Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) il yöneticiliği yaptığını belirten Berk, 2007 milletvekilliği seçiminde öğretmenlikten istifa ederek Demokratik Toplum Partisi’nin “Bin Umut Adayları” listesinden bağımsız milletvekili seçilen İbrahim Ayhan’ın “siyaset tarzından” etkilendiğini söyledi.
KOBANÊ, CİZRE, ANKARA…
HEP’ten HDP’ye süren inancın ilerleyen yaşı ve sağlık sorunlarına rağmen bir gün olsun azalmadığını söyleyen Yusuf Berk, Urfa dışında da gerçekleşen eylem ve etkinliklere katıldı. Kobanê’ye dönük 2014 yılında DAİŞ’in saldırılarının arttığı dönemde Suruç ilçesinde sınırda günlerce nöbet tutan Berk, Kobanê’nin özgürleşmesi ile sınırdan ayrıldığını belirtti. Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2015 yılında uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında kent gitmek için yola çıktığını, ancak kente alınmadığını anlatan Berk, “Bodrumlarda insanlar yakıldı, katledildi. Kentin girişinde bekletildik, bize gaz bombaları ile saldırdılar. 4 gün bekledik, ancak giremedik” dedi. 103 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Gar Katliamı’ndan da şans eseri sağ kurtulduğunu belirten Berk, barış için Ankara’da olduğunu söyledi.
‘KAZANACAĞIZ’
1990’lı yıllardan bu yana kurulan birçok partinin etkinliklerine katıldığını vurgulayan Yusuf Berk, her dönemin kendine özgü baskılarının olduğunu belirtti. Urfa’da devletin uyguladığı sistematik baskılara rağmen her dönem halkın alanlara çıktığını dile getiren Berk, devamında şunları söyledi: “Sistem Urfa’da Kürtlere karşı farklı bir uygulama yürütüyor. Uygulanan baskılar her dönem kendini farklı gösteriyor. Bir basın açıklaması yaptığımız zaman bile çevremiz onlarca polis tarafından kapatılıyor, herkesin kimliğine bakılıyor. Çevrede bulunan kişilerin gözünde biz bir öcü olarak lanse ediliyoruz. Herkesin bizden korkması amaçlanıyor. Ancak bütün baskı ve sindirmelere rağmen biz açıklamalarımızı yapıyor, kutlamalarımızı coşku ile gerçekleştiriyoruz. HDP halkların partisi, halk HDP ile yan yana. Biz kazanacağız. Halaylarımız hiç durmayacak, herkes bu halayda yerini almalı.” (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ