Mardin Roj

50 çocuğu istismar eden kişinin davasında okul yetkilileri dinlenecek

50 çocuğu istismar eden kişinin davasında okul yetkilileri dinlenecek
  • 13 Ekim 2020

Derik’te 2017 yılında 50 çocuğa cinsel istismarda bulunan okul görevlisi M.Ş.Y.’nin yargılandığı davanın karar duruşmasında 80 yıl hapis cezası verilmişti. İstinafa gönderilen ceza için karar verilmeden duruşma görülmesini talep eden sanık avukatlarının talebi kabul edildi. İstinafta görülecek duruşmada okul müdürü ve yardımcıları dinlenecek.

Mardin’in Derik ilçesinde 2017 yılı Mart ayında yaşları 50 öğrenci çocuğu cinsel istismara maruz bırakan okul görevlisi M.Ş.Y. isimli erkeğin yargılandığı davanın 17 Eylül 2019’da görülen karar duruşmasında faile 80 yıl 10 ay hapis cezası verilmiş, ceza sanık avukatları tarafından Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşınmıştı. Sanık avukatları dosya henüz mahkemede iken yeniden duruşma görülmesini talep etti. Talebi kabul eden İstinaf Mahkemesi Diyarbakır’da yeniden duruşma yaptı. Görülen duruşmada, istismarın gerçekleştiği okulda o dönem görev yapan müdür ve iki müdür yardımcısının yeniden dinlenmesine karar verildi.

Sanığa 80 yıl 10 ay hapis cezası verilmişti

2017 yılında çocukların yaşadıklarını ailelerine anlatmasıyla ortaya çıkan istismar nedeniyle Derik Adliyesine giderek suç duyurusunda bulunan aile ve çocukların ifadesi alındı. İfadeler sonrasında savcılık kararı ile gözaltına alınan M.Ş.Y. “çocuğa cinsel istismar” ve “ölümle tehdit” suçlaması ile tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. İfadeler sonrası hakkında iddianame hazırlanan M.Ş.Y.’ye Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 17 Eylül 2019’daki karar duruşmasında 4 çocuğu “ölümle tehdit” suçundan 4’er yıl hapis, 8 çocuk için 2’şer yıl 6’şar ay hapis, 5 çocuk için 3’er yıl 5’er ay, yaşları 12’den küçük 9 çocuğa yönelik cinsel istismar suçundan ise 3’er yıl 1’er ay hapis cezasına ve 46 çocuk için de failin cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti sanığa toplamda 80 yıl 10 ay hapis cezası verdi.

İstinaf mahkemesi duruşma talebini kabul etti

Verilen ceza sonrası kararı Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesine taşıyan sanık avukatları mahkeme henüz dosya hakkında karar vermeden duruşma talep etti. “Yerel mahkemenin yargılamayı eksik yaptığı” iddiasıyla yeniden duruşma talep eden avukatların talebi Diyarbakır Bölge Adliyesi 7’nci Ceza Dairesi tarafından kabul edildi. 24 Haziran’da Bölge Adliye Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanık ve avukatları yeniden dinlendi. Duruşmada kesin karar almayan mahkeme, dosyada hiç dinlenmeyen, olay olduğu süreçte okulda görev yapan okul müdürü ve iki müdür yardımcısının dinlenmesine karar verdi. Mahkeme kararı Derik Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Duruşma, tanıkların dinlenmesine karar verilerek ileri bir tarihe ertelendi.

İstismara uğrayan çocuklara ve ailelerine tehdit

Öte yandan, istismarın ortaya çıkmasının ardından çocukların ve ailelerinin, sanık yakınları tarafından tehdit edildi. Tehditlerin ardından kimi aileler şikayetlerini geri çekse de sanık ceza aldıktan sonra da tehditlerin sürdüğü belirtildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ