Mardin Roj

5 yıldır Nusaybin’de öldürülen sivillerin katilleri değil, kendileri araştırıldı

5 yıldır Nusaybin’de öldürülen sivillerin katilleri değil, kendileri araştırıldı
  • 27 Kasım 2020

Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı döneminde öldürülen 24 sivilin failleri ortaya çıkarılmazken, dosyaları da “Daimi arama kararı” ile rafa kaldırıldı. Savcı, 5 yıl boyunca yalnızca yaşamını yitirenlerin sosyal medya hesaplarında “örgütle bağılarını” araştırdı.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 1 Ekim 2015’te başlayan ve aralıklarla toplamda 8 defa ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında hasta, engelli, hastaneye kaldırılamayanlar dahil 25 sivil hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerden 24’ü ile ilgili başlatılan soruşturmalarda bugüne kadar bir arpa boyu yol alınmazken, hayatını kaybedenlerin dosyaları “Daimi Arama Kararı” verilerek, rafa kaldırıldı.

Sokağa çıkma yasakları sırasında kolluk kuvvetlerinin açtıkları ateş sonucu hayatını kaybettikleri insan hakları örgütlerinin raporlarına da yansıdı. Sivillerle ilgili insan hakları örgütleri tarafından yapılan “etkin soruşturma yürütülmesi” çağrısına rağmen aradan geçen 5 yılda tek bir kolluk görevlisinin ifadesi alınmadı.

Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından toplanan veriler üzerinden Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen oradan da Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan fezlekede, öldürülenlerin faillerinin aksine öldürülenler ile ilgili araştırma yapıldığı ortaya çıktı. Hazırlanan fezlekede hayatını kaybedenlerin kimlik bilgilerinin ardından PKK’nin tarihçesi anlatıldı. Ardından sokağa çıkma yasakları sırasında yaşanan olayların sıralandığı fezlekede, kolluk kuvvetlerinin açtığı tüm ateşler için “usulüne uygun olarak yapılan silahlı müdahale” ifadelerine yer verildi.

CENAZE TÖRENLERİ İNCELENDİ

Sivil can kayıplarına ilişkin olayların anlatımı ile devam eden fezlekede, öldürülen sivillerin cenaze törenlerine yer verildi. Facebook sayfaları ile yerel internet gazeteleri üzerinden elde edildiği belirtilen cenaze törenlerine ilişkin fotoğraflara yer verilen fezlekede, cenaze törenlerinde “Şehit Namirin” yazılı pankartların taşınması, tabutların sarı, kırmızı, yeşil flamalara sarılması ile “örgüt propagandası yapıldığı” iddiasına yer verildi.

15 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU ‘ÖRGÜT ÜYESİ’ YAPTILAR

Hayatını kaybedenlerin tamamının sosyal medya hesapları incelenerek, paylaşımlarına fezlekede yer verilirken, 15 yaşındaki Hakan Doğan ile ilgili fezlekede “örgüt mensubu” ifadesi kullanıldı. Hakan Doğan’ın Facebook profilinde yüzü tamamen kapalı bir kişinin fotoğrafının bulunmasına da yer verilen fezlekede, bir arkadaşının “Canım kardeşim seni çok özledim inan ki… Ş. Hakan Doğan” ifadelerinin yer aldığı bir paylaşımda bulunduğu ve sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflar ile “örgüt propagandası yaptığı” yönünde iddialara yer verildi.

HAYATINI KAYBEDENLER

İnsan hakları örgütlerinin hazırladığı raporlara göre; Nusaybin’de 1 Ekim’de ilan edilmeye başlanan 7 sokağa çıkma yasağı sırasında Ahmet Sönmez (54), Şahin Turan (25), Selamet Yeşilmen (44), Hasan Dal (45), Musur Aslan (19), Abdulkadir Yılmaz (65), Muhammet Altunkaynak (20), Nurhan Kaplan (45), Şerif Alpar (55), Sedat Güngör (22), Mehmet Emin İnan (55), Cudi Teber (23), Mahsum Akdoğan (19), Fehime Aktı (56), Hakan Doğan (15), Medeni Orak (45), Rohat Karakoç (25), Hasan Korkmaz (60), Mehmet Pitek (40), Heyhat Müjde (43), Saadet Müjde (19), Fehime Kurumaz (11), Dilşa Ak (59) ve Emire Gök (39) hayatını kaybetti. Ayrıca Emin Öz (55) 1 Ekim’de ilan edilen ve 6 gün süren yasak sırasında engelli annesini hastaneye kaldıramadığı için yaşamına son verdi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ