Mardin Roj

5 dilli NuJINHA yayına başladı

5 dilli NuJINHA yayına başladı
  • 06 Ocak 2021

Ortadoğu’da kadınların sesi olmak amacıyla Kadın Medya Kültür Vakfı öncülüğünde kurulan NuJINHA yayın hayatına başladı. Ajans, 5 dilde yayın yapacak

İsveç merkezli Kadın Medya Kültür Vakfı öncülüğünde NuJINHA  yayın hayatına başladı. NuJINHA Ortadoğu’da bulunan kadınların sesi olma amacıyla çıktığı yolda Arapça, Farsça, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olmak üzere 5 dilde yayın yapacak.

Ortadoğu’da kadınların başkaldırısı

Ajans, yola çıkış hikayesini şu sözlerle anlatıyor:

Dünden yarına kadınların sesi NuJINHA…

Tarihte kadın eliyle ilklerin yeşerdiği diyar; Ortadoğu’da kadınların başkaldırısı bir ayçiçeği gibi topraktan yavaşça çıkarak yüzünü güneşe yani aydınlığa dönüyor.

Kadınların muazzam mücadelesi bu topraklarda ve dünyanın birçok noktasındaki kadınlara ışık oluyor.

Elleri ile inşa ettikleri geleceklerinin daha görünür olması ya da dünyanın en uç noktasındaki kadına ulaşması ya da dayanışma ihtiyacı bir kez daha kadınları bir araya getirdi.

Geçmişten geleceğe deneyimlerinden beslenen kadın gazeteciler gerçekler ve yeni bir dil için yola çıktı.

Evde, iş yerinde her gün sömürülenlere, mahallelerde, evlerinde, işyerlerinde, işçi, sanatçı, akademisyen belki yazar kimlikleriyle yok sayılan, görmezden gelinen, her daim şiddetle bastırılan kadınların sesi artık duvarları ve sınırları da aşacak.

NuJINHA’da hakikatin peşindeki kadınlar tüm cinsiyetçi kalıplar ve dile karşı kadının öznesi olduğu, ‘olanı’ tüm sadeliğiyle ancak derinlemesine işledikleri haberler ve yazı dizileri ile okuyucuyla buluşturacak.

Arapça, Farsça, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce, dil, din, ırk gözetmeksizin her kadının hikayesi ‘ötekiliği’ değil birlikte güçlü olduğumuz hatırlatılarak yazılacak.

İsveç merkezli Kadın Medya Kültür Vakfı öncülüğünde kadınlar, kadın olmanın hakikatini sayfalarında paylaşacak.

Kadın gazeteciler bu yeni yola, yeni bir ajans olarak başladı. NuJINHA Ortadoğu’nun değişik duraklarında kadınların hayatlarına dokunmaya ve bu hayatların değişimini duyurmaya hazır.

Aramıza iyi ki geldiniz…

Ajansa şu link üzerinden ulaşılabilir:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ