Mardin Roj

4 yıldır oğlunun cenazesini arıyor

4 yıldır oğlunun cenazesini arıyor
  • 23 Eylül 2020 13:05 | Son Güncellenme: 23 Eylül 2020 13:06

Nusaybin’de sokağa çıkma yasakları döneminde yaşamını yitiren cenazelerden onlarcası halen kimsesizler mezarlığında tutuluyor. Dört yıldır çocuklarının cenazesini almak için defalarca dilekçe yazıp kan örneği veren ailelerin tek talebi ise çocuklarının bir mezarı olması.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında yaşanan çatışmalarda 80’e yakın kişi yaşamını yitirdi. Çatışmalarda hayatını kaybeden birden çok kişinin cenazesi halen kimsesizler mezarlığında bulunurken bu süreçte yaşamını yitiren çocukların aileleri ise birçok kez Nusaybin ve Mardin savcılıklarına giderek kan örneği verdi.

Bazı cenazeler DNA eşleşmesi sonucu teslim edilirken, 40’a yakın cenaze ise halen kimsesizler mezarlığında tutuluyor. Çatışmalardan sonra cenazeler Urfa, Malatya ve Antep gibi çevre illerdeki mezarlığa gönderilirken, TOKİ inşaatı sırasında çıkarılan bazı cenazeler ise İstanbul’a gönderildi.

Dosya savcılıklar arasında gidip geldi

Ailelerin çoğu dört yıllık süreçte birçok kez Nusaybin ve Mardin’de bulunan Cumhuriyet Başsavcılık’larına giderek kan örneği verdi. İnsan Hakları Merkezi (İHD) Mardin Şubesi’ne de başvuruda bulunan bazı aileler dört yıllık süreç içerisinde toplamda dört kez kan verdi. Bu süreçte dosyaların sürekli Nusaybin ve Mardin savcılıkları arasında gidip geldiği cenazelerde başvuruları kabul etmeyen Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı konunun kendileri ile ilgili olmadığını ifade ederek dosyayı ilçe savcılığına gönderdi.

Aileler yıllardır bekletiliyor

DNA örneğini veren bazı ailelere ise savcılığın ” Bu DNA’ya uygun kimse bulunamadı. Çocuğunuzun cenazesi bizde değil” dediği öğrenildi. Bu ailelerden biri de Nusaybin’de sokağa çıkma yasaklarında yaşamını yitiren YPS’li Abdulselam Değer’in (Kendal Qoser) ailesi. Dört yıldır çocuklarının cenazesi için Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na 3 kez kan örneği verdiklerini ifade eden anne Leyla Değer(47) dört yıldır başvurularına rağmen cenazeleri konusunda bir ilerleme yaşanmadığını söyledi.

‘Dört yılda üç kez kan örneği verdiler’

Oğlunun yaşamını yitirdiği haberini televizyondan öğrendiğini söyleyen Leyla, “Ölüm haberini alınca cenazemizi almak istedik. O süreçte bütün cenazelerin başka şehirlere de götürüldüğünü biliyorduk. İlk kanı o zaman verdik. Daha sonra farklı zamanlarda olmak üzere toplama 3 kez kan örneği verdik. Ama bize cevap olarak kan örneği ile uyuşan bir cenaze olmadığını söylediler. Benim istediğim tek şey oğlumun kemiklerini almak, bir toprağı olsun istiyorum” dedi.

‘Bize bunu yapmaya hakları yok’

Adli mercinin bu konuda daha insani davranması gerektiğini ifade eden Leyla, “Benim canım sıkıldığında oğlumla birlikte yaşamını yitiren bir genç var burada, onun mezarını ziyaret edip biraz nefes alıyorum. Çocuklarım Nusaybin’e gidip orada nefes alıyorlar. Kimsenin bize bunu yapmaya hakkı yok. Ben dört yıldır oğlumun kemikleri için mücadele ediyorum. Kanımın son damlasına kadar son nefesime kadar da bu mücadelem devam edecek. Onun kemiklerini bulmadan bana rahat yok. Mezarlıklarda hala onlarca cenaze var. Hiçbir anne bunu hak etmiyor. Bizler çok şey istemiyoruz” ifadelerini kullandı. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ