Mardin Roj

4 kardeş gözaltına alındı, anneleri tepki gösterdi

4 kardeş gözaltına alındı, anneleri tepki gösterdi
  • 18 Ekim 2021
Irak hükümeti tarafından gözaltına alınan 4 oğlundan 6 gündür haber alamayan Sultan Yıldıztan, “Eğer insanlık varsa bu zulme son verilmesi gerekiyor. İnsanlık için sesinizi çıkarın” dedi.
Mahmur Mülteci Kampı’ndan 6 gün önce çalışmak için Bağdat’a giden Rêber Talî ile kardeş olan Goran, Mazlum, Cuma ve Amed Yıldıztan, Basra-Bağdat yolu üzerinde bulunan kontrol noktasında Irak hükümeti asayiş güçleri tarafından gözaltına alındı. 6 gündür gözaltında bulunan 5 işçi ile avukat görüşü de engelleniyor. Çocuklarından haber alamayan aileler ise endişeli.
4 oğlu gözaltında olan Sultan Yıldıztan, çocuklarının 7 yıldır inşaat işlerinde çalıştığını söyledi. Çocuklarının daha önce Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye ve Hewlêr kentlerinde çalıştıklarını aktaran anne Yıldıztan, son bir buçuk aydır da Bağdat’ta çalıştıkları bilgisini verdi. KDP’nin denetiminde olan bölgelerde Mahmurlu yurttaşlara yönelik gözaltı ve tutuklama furyasından dolayı güvenlik sorunu yaşadıklarını belirten anne Yıldıztan, bunun için çocuklarının Irak bölgesine geçmesini istediğini söyledi. Çocuklarının Bağdat’taki işlerinin bitmesinin ardından dinlenmek için kampa geldiğini ve birkaç gün kaldıktan sonra tekrar Bağdat’ta gitmek için yola çıktıkları sırada Basra yakınlarında bulunan kontrol noktasında Irak asayiş güçleri tarafından gözaltına alındığını dile getiren anne Yıldıztan, o günden bu yana çocuklarından haber alamadıklarını aktardı.
‘BU YAPILAN ZULÜMDÜR’ 
“Çocuklarımın gözaltına alınmasının tek sebebin Mahmurlu olmalarıdır” diyen Yıldıztan, “Sadece benim çocuklarım değil, yüzlerce insanımız KDP tarafından tutuklandı. Şimdi de Irak hükümeti çocuklarımızı tutuklamaya başladı. Çoğunun nerede olduğunu bile bilmiyoruz. Bu yapılanlar kabul edilemez” dedi. Mahmur Kampı’nda 12 bin insanın yaşadığını ve 2 buçuk yıldır ambargo altında olduklarını hatırlatan anne Yıldıztan, “Bu kampta yaşayanlar Türkiye’nin bölge illerinden göç eden insanlardır. Türkiye’nin baskılarından dolayı buraya geldik. 2 buçuk yıldır barbarca bir ambargo altındayız. Hiçbir şekilde buradan çıkamıyoruz. Hastalarımız bile kampın dışına çıkamıyor. Çıkanlar ise bir şekilde gözaltına alınıyor ve tutuklanıyor. Bu yapılanlar zulümdür” diye konuştu.
DUYARLILIK ÇAĞRISI 
Yapılanlara karşı herkesin ses çıkarması gerektiğini belirten anne Yıldıztan şunları kaydetti: “Biz Irak hükümetinin misafirleriyiz. Eğer insanlık varsa bu zulme son verilmesi gerekiyor. Bizleri ölüme terk etmişler. Küçük oğlum böbrek hastası. Bir anne olarak çok ağır geliyor. Hayatlarımızla oynuyorlar. İnsanım diyen herkes kampta yaşayanlara sahip çıkmalı. Birleşmiş Milletler (BM), aydınlar ve insan hakları aktivistlerine çağrım; çocuklarımıza sahip çıkın. İnsanlık için sesinizi çıkarın. Sadece benim çocuklarım için değil bütün kamp halkı için bir şeyler yapın.”
MAHMUR KAMPI
Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentine yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunup, Musul vilayetine bağlı olan Mahmur Kampı’na 17 Temmuz 2019 tarihinden beri giriş-çıkışlar yasaklanmıştı. Bölge hükümeti tarafından Federe Kürdistan’a girişleri engellenen Mahmurlular, bu yüzden geçimlerini sağlamak için Irak kentlerine çalışmaya gitmeye başladı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ