4 çocuğu tutuklu Çalhan: Bu insanlık işi mi?

4 çocuğu tutuklu Çalhan: Bu insanlık işi mi?
  • 10 Nisan 2020 12:30 | Son Güncellenme: 10 Nisan 2020 12:39

Dört çocuğu cezaevinde olan Abdulkadir Çalhan, virüs salgını nedeniyle endişeli olduklarını belirterek, infaz düzenlemesi için “Bu insanlık işi mi” diye sordu ve ekledi: “Tutuklular bırakılsın ve cezaevleri hastanelere dönüştürülsün.”

Meclis’te görüşülen infaz düzenlemesine kapsam dışında bırakılan siyasi tutukluların ailelerinden tepki gelmeye devam ediyor. 4 çocuğu cezaevinde olan 50 yaşındaki Abdulkadir Çalhan (50), virüs salgının ayırım yapmadan bütün tutukluları etkileyebileceğini söyleyerek, bütün tutuklulara eşitlik ilkesiyle yaklaşılması gerektiğini ifade etti.

Çalhan’ın çocuklarından Bünyamin Çalhan (26) “örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla 12 yıl ceza aldı ve 5 yıldır Elazığ 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde; Mahsun Çalhan (30) “örgüt üyesi olduğu” ve “Gösteri ve Yürüyüş Kanununa muhalefet ettiği” iddiasıyla 18 yıl ceza aldı ve 4 yıldır Kayseri Bünyan 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde; Sinan Çalhan (24) “örgüt üyesi olduğu” ve “örgüt adına eylem yaptığı” iddiasıyla 21 yıl hapis cezası aldı ve 5 yıldır Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor. Levent Çalhan ise adli bir vakadan dolayı 1 buçuk yıldır Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Levent Çalhan’ın 1 buçuk ay sonra cezası bitiyor.

İNFAZ DÜZENLEMESİNE TEPKİ

Hazırlanan infaz kanunundaki değişiklikle hırsızların, katillerin ve tecavüzcülerin dışarı çıkacağını dile getiren baba Çalhan, “Maalesef siyasi düşüncelerinden tutuklu olan binlerce tutuklu çıkamayacak. Bu insanlık işi midir?” diye sordu. Tutuklular arasında ayırımın yapılmaması gerektiğini vurgulayan Çalhan, “Şuan 4 çocuğum cezaevinde. Her biri farklı bir cezaevinde ve yanlarına gidemiyoruz. Sadece telefonla konuşabiliyoruz. Bu yasayla onların bırakılmasını istiyoruz” dedi.

‘CEZAEVLERİ HASTANELERE DÖNÜŞTÜRÜLSÜN’

İstanbul’da yeni yapılacak iki hastaneye dikkat çeken baba Çalhan, “Bu hastaneler için katrilyonlar harcanacak. Bunun yerine cezaevlerindeki tutuklular bırakılsın ve cezaevleri hastanelere dönüştürülsün. Hastaneler için kullanacakları paraları da destek için halka dağıtsınlar” diye konuştu.

Bütün dünyada cezaevlerindeki tutukluların bırakılmasına yönelik çağrıların olduğunu hatırlatan baba Çalhan, “Bizlere ‘evde kal’ çağrıları yapılıyor. Bizler iki, üç kişi evlerde kalabiliyoruz ama cezaevlerinde 20 kişi, 30 kişi küçücük bir odada kalıyor. Bunlar Allah’tan korkmuyorlar mı? Cezaevlerinde yeterli önlemler alınmıyor. Bazı yerlerde tutuklulara hala maske ve eldivenler verilmiyor. İzmir’de bir cezaevinde iki doktorun testi pozitif çıktı. Tekirdağ’da gardiyanda da aynı şekilde virüs tespit edildi. Allah korusun cezaevlerine bu salgın girdiği zaman kimse önüne alamaz” ifadelerini kullandı.

‘EŞİTLİK İLKESİ UYGULANSIN’

“Evin içindeyiz ama ne gecemiz ne de gündüzümüz var” diyen baba Çalhan, Adalet Bakanlığı’na “ayırım yapmadan bir an önce bütün tutukluları serbest bırakması” çağrısında bulundu. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ