30 yıllık tutuklunun infazını yaktılar: Kardeşi başka tutukluyu ziyaret etti

30 yıllık tutuklunun infazını yaktılar: Kardeşi başka tutukluyu ziyaret etti
  • 8 Nisan 2023 10:02
30 yıldır tutuklu olan Yaşar Aslan’ın tahliyesinin ertelenmesine ilişkin İnfaz Hakimliğine yaptığı itiraz da reddedildi. Hakimlik, itirazın reddine ilişkin kararında Aslan’ın kardeşinin cezaevinde tutulan başka bir tutukluyu ziyaret etmesini gerekçe gösterdi. 
Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan 30 yıllık tutuklu Yaşar Aslan (50) infazını tamamlamasına rağmen tahliye edilmedi. 15 Ocak 1993 yılında tutuklanan ve 27 Aralık 2022’de tahliye olması gereken Aslan’ın tahliyesi Cezaevi Gözlem Kurulu kararı ile ikinci defa 3 ay ertelendi. Aslan hakkında Temmuz 2023’te yeniden değerlendirme yapılacağı belirtildi. Aslan’ın İnfaz Hakimliğine yaptığı itiraz de reddedilirken, İnfaz Hakimliği, ret gerekçesinde Cezaevi Gözlem Kurulu kararına atıfta bulundu.
‘KALDIRILMAMIŞ DİSİPLİN CEZASI YOK’
Kararda 30 yıldır tutuklu olan Aslan ile ilgili kaldırılmamış disiplin cezasının bulunmadığı belirtilirken, “Bağımsız kalmak yönünde bir talebi olmadığı, kendi tercihi ile örgütlü ortamda barındırılmakta olduğu, dosyasında olan ifadelerin işkence altında alındığını, suçlarını kabul etmediğini söylemekte olduğu” ifadelerine yer verildi. Aslan’ın gerek sayımlarda, gerekse aramalarda personele karşı her hangi bir sorun çıkarmadığı belirtilen değerlendirme kısmında, “Spor etkinliğine katılım gösterdiği, manevi rehberlik birimi ile yürütülen kurs eğitim koğuş dersi ve ahlak eğitimi programına ve rehberlik çalışmalarına katılmadığı” ifadeleri kullanıldı. Aslan’ın 30 yıllık süreçte aldığı disiplin cezaları olduğu belirtilen değerlendirmede, “Toplumla bütünleşmeye hazır olduğu gözlemlenemedi” denildi.
Aslan’ın kişisel bakımına özen gösterdiği, temizliğine dikkat ettiği, sağlık tedbirlerine uygun hareket ettiği değerlendirmesine yer verilen kararda, “Sağlık tedbirlerine ve çevresindekilerin sağlığına özen gösteriyor olsa da dönem dönem açlık grevine gittiği, ceza infaz kurumunun düzen ve güvenliği amacıyla konulan kurallara uygun davrandığının gözlemlenemediği” iddiasında bulunuldu.
‘SUÇ İŞLEMEYECEK AMA PKK İÇİNDE YER ALACAK’
Aslan’ın görüşçüsü olan kardeşi Mehmet Aslan’ın cezaevinde PKK dosyasından tutulan bir başka tutukluyu ziyaret etmesine de infaz yakma gerekçesinde yer verilirken, değerlendirmenin devamında şöyle denildi: “Kurulumuzca yapılan değerlendirme neticesinde hükümlünün PKK silahlı terör örgütü hakkında sorulan sorulara net bir cevap vermediği, bu defteri kapattığına yönelik yuvarlak cümleler kurduğu, anlaşıldığından hükümlünün tahliyesinden sonra ceza alacak şeyler yapmayacağı ancak PKK silahlı terör örgütünün içinde yer alacağı kanaati hasıl olmuştur.”
‘DİSİPLİN CEZASI OLSA DA SUÇ, OLMASA DA’
İnfaz Hakimliği, Aslan’ın bahsi geçen gerekçelerle “iyi halli” olmadığı yönünde karar verirken, kararı değerlendiren avukat Kamuran Akyüz, müvekkilinin tahliyesinin engellenmesi için her türlü gerekçenin öne sürüldüğünü belirtti. Akyüz, “Müvekkilimin disiplin cezası almaması bile gerekçe yapılmış. Yani disiplin cezası olsa da tahliye edilmeyecek, disiplin cezası yok diye de tahliye edilmiyor” dedi. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ