30 yıl sonra tahliye olan yazar: Özgürlük kazanacak

30 yıl sonra tahliye olan yazar: Özgürlük kazanacak
  • 4 Aralık 2022 22:50
Cezaevinden 30 yıl tutukluluğun ardından tahliye edilen yazar Cihan Özyıldız, “”Özgürlük kazanacak” dedi. 
Amed’in Licê ilçesinde 1992 yılında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandıktan sonra yargılandığı davada müebbet hapis cezası verilen Cihan Özyıldız, 30 yılın ardından tahliye oldu. Menemen T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tahliye olan Özyıldız’ı, İsveç, İsviçre, Amed ve İstanbul’dan gelen yakınları ile Ege Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Derneği (EGE TUHAYDER), Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER), Halkların Demokratik Partisi ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyeleri karşıladı.
‘ÖZGÜRLÜK KAZANACAK’
Özyıldız, tahliyesi sonrası yaptığı açıklamada, “özgürlük kazanacak” dedi. Özyıldız, “Yeni bir mücadele alanına girdim. Mücadelemizi dışarıda sürdüreceğiz. Özgür önderlik için mücadelemize devam edeceğiz. Bijî berxwedana zindanan, bijî berxwedana Rêbertî (Yaşasın Önderlik ve zindan direnişi)” ifadelerini kullandı. Özyıldız’ın yarın ailesiyle birlikte uçak ile Amed’e gideceği öğrenildi.
2 KİTAP YAZDI
Özyıldız, 24 yaşında girdiği cezaevinden 54 yaşında çıktı. Özyıldız, tutuklu bulunduğu süreçte sırasıyla Diyarbakır, Ordu, Trabzon, Sincan, Kırıkkale, Bingöl, Batman ve en son İzmir Menemen T Tipi Kapalı cezaevlerine sevk edildi. Özyıldız, bu süreçte İki Cihan Harbi Arasında Kürt Vurgunu ve Filozof Peygamber Zerdeşt isimli iki kitap çıkardı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ