30 yıl sonra cezaevinden tahliye oldu

30 yıl sonra cezaevinden tahliye oldu
  • 12 Mart 2023 15:51
Burhaniye Cezaevi’nde tutuklu Hasan Beyret, 30 yıllın ardından tahliye edildi. Çiçeklerle karşılanan Beyret, “Demokratik bir yaşam için mücadelemiz sürecek” dedi. 
Balıkesir Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Hasan Beyret, 30 yılın ardından tahliye edildi. Beyret’i cezaevi önünde ailesi, Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EGE TUHAYDER) ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ayvalık ilçe yöneticileri tarafından çiçeklerle karşılandı.
Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde 1993 yılında gözaltına alındıktan sonra Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verilen Beyret, sırasıyla Amed, Adana, Ceyhan, Sêrt, Kırıkkale ve son olarak Burahaniye’deki cezaevlerinde tutuklu bulundu. Beyret, 20 yaşında cezaevine girdiği cezaevinden 50 yaşında çıktı. Cezaevinden çıktıktan sonra konuşan Beyret, “30 yılda birçok zulme maruz kaldık. Ancak hiç bir zaman boyun eğmedik, geri adım atmadık, karşısında durduk. Tutuklanmamız şahsi değildi. Kürtler yıllardır zulmün altında yaşatılmaya çalışılıyor. Buna karşı geldiğimiz için tutuklandık. Başarıya kadar mücadeleye devam. Demokratik bir yaşam için mücadelemiz sürecek” dedi.
Beyret, daha sonra memleketi Nisêbîn’e hareket edecek.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ