Mardin Roj

30 yıl sonra cezaevinden çıktı

30 yıl sonra cezaevinden çıktı
  • 25 Mart 2022 14:32

Farklı cezaevlerinde 30 yıl tutulan hasta tutuklu Burhan Babaoğlu, cezaevinden çıktı. 

 

Balıkesir Kepsut L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta tutuklu Burhan Babaoğlu, cezaevinden çıktı. 1992 yılında tutuklanan Babaoğlu, dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yargılandı ve müebbet hapis cezası verildi. 30 yıl içinde sırasıyla Elazığ, Diyarbakır, Bartın, Kandıra, İskenderun, Kırıkkale ve en son 6 yıldır Balıkesir Kepsut Cezaevlerinde kaldı. Dün tahliye olan Babaoğlu’nu cezaevi önünde ailesi, avukatı, Balıkesir İnsan hakları Derneği (İHD) ve HDP Balıkesir il ve ilçe yöneticileri ellerinde çiçekler ve zılgıtlar ile karşıladı.

 

 

 

Babaoğlu yaptığı açıklamada 30 yıl aradan sonra sevdikleri ile buluşmasına dair kelimelerin yetersiz kalacağını belirterek karşılama gelenlere teşekkür etti. Kendisine verilen çiçekleri sık sık koklayan Babaoğlu, yaşadığı duyguları dile getirmesinin imkansız olduğunu belirtti.

 

 

 

Babaoğlu cezaevindeyken Özgür Gündem gazetesi muhabiri olan kardeşi Nazım Babaoğlu, bir haber için çıktıktan sonra kaçırıldı ve o tarihten sonra kendisinden haber alınamadı. Babaoğlu, İHD hasta tutuklular listesinde yer alıyordu. Balıkesir Kepsut L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Babaoğlu, bu süreçte tedavisi engellendiği için bir gözünü kaybetti. Ayrıca omuriliğinde tümör tespit edilen Babaoğlu, 23 Ekim 2017 tarihinde ameliyat edildi. 30 yıldan bu yana cezaevinde tutulan Babaoğlu’nun kaleme aldığı öykü ve yazılar birçok dergide yayınlandı.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ