30 yıl 6 ay sonra cezaevinden çıkıp Mardin’e geldi

30 yıl 6 ay sonra cezaevinden çıkıp Mardin’e geldi
  • 6 Temmuz 2023 10:53

Cezaevinden 30 yıl 6 ay sonra çıkan Yazar Yaşar Aslan, memleketi Mêrdîn’de yüzlerce kişi tarafından karşılandı. Aslan, “Sizlerden yana başımız dik” dedi. 

 

Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde 15 Ocak 1993’te henüz 20 yaşında iken gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak, Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce (DGM) “Devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya çalışmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verilen Yazar Yaşar Aslan (50), 30 yıl 6 ay tutukluluğunun ardından dün tahliye edildi. Tekirdağ’dan yakınları ile birlikte İstanbul’a geçen Aslan, bugün hava yolu ile memleketi Mêrdîn’e geldi. Aslan, havaalanında MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHADFED) üyelerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş tarafından çiçeklerle karşılandı.

ALKIŞ VE ZILGITLARLA KARŞILANDI

 

Yeşil Sol Parti Mêrdîn Milletvekili Beritan Güneş’in de aralarında olduğu kişiler tarafından alkış ve zılgıtlarla karşılanan Aslan, kendisini karşılamaya gelenlerle tek tek tokalaştı. Karşılama sırasında Aslan ile bazı tutuklu yakınları ve Barış Anneleri arasında duygusal anlar yaşandı.

 

‘BAŞIMIZ DİK’

 

Havaalanı önünde kısa bir açıklama yapan Aslan, Tekirdağ Cezaevi önünde dün yaptığı konuşmayı hatırlatarak, kendisini karşılayanlara teşekkür etti. Kendisini karşılayanları gördüğüne mutlu olduğunu ifade eden Aslan, “Sizlerden yana başımız dik, sizlerle birlikte keyifliyim. Daha önce de söyledim; cezaevlerinin sorunları çok fazla. Yoldaşlarımızın sizlerden beklediği çok şey var. Herkes elinden geleni yaptığı zaman en onlar için en iyisi o yaptığıdır. Hepiniz hoş geldiniz. Baş göz üstüne geldiniz” dedi.

 

Aslan ve beraberindekiler açıklamanın ardından Nisêbîn (Nusaybin) ilçesine geçti.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ