Mardin Roj

3 HPG’li Mardin’de defnedildi: Cenazelerin yıkanması ve namaz kılınması engellendi

3 HPG’li Mardin’de defnedildi: Cenazelerin yıkanması ve namaz kılınması engellendi
  • 11 Mayıs 2021

Bagok’ta önceki gün yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden HPG’lilerden 2’si Kızıltepe’de biri ise Nusaybin’de defnedildi. Polis, ailelerin cenazelerini istediği mezarlığa defnetmesine, yıkamasına ve cenaze namazı kılınmasına izin vermedi.

Bagok Dağı’nın Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Dibek (Badibê) köyü kırsalında 8 Mayıs günü Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından havadan ve karadan gerçekleştirilen operasyonda hayatını kaybeden HPG’lilerden 3’ünün cenazesi aileleri tarafından teşhis edildi. Mardin Devlet Hastanesi Morgu’na 6 cenazenin getirilmesinin ardından polisler tarafından 3 HPG’linin ailesine haber verildi. Hayatını kaybedenlerden kimlikleri tespit edilenlerin Nusaybin nüfusuna kayıtlı Ramazan Aslan (Bager) ile Kızıltepe nüfusuna kayıtlı Bayram Kuzu (Bager Qoser) ve Mazlum Kızıl olduğu anlaşıldı. Haber verilmesi üzerine Mardin Devlet Hastanesi’ne gelen aileler, cenazeleri teslim almak için işlemleri gerçekleştirdi.

CENAZENİN YIKANMASINA İZİN VERİLMEDİ

Akşam saatlerine kadar devam eden işlemlerin ardından cenazeler ailelere teslim edilirken, ailelere cenaze aracı verilmemesi üzerine özel ambulans kiralandı. Ramazan Aslan’ın cenazesi Nusaybin’de Mohris Mezarlığı’na defnedilirken, mezarlığın etrafını abluka altına alan polisler aile fertlerinin dışında kimsenin cenazeye katılmasına izin vermedi. Aile cenazeyi Hecace Mezarlığı’na defnetmek isterken, savcılık ile yaptıkları görüşmede cenazenin defnedilmesinde sorun olmadığını aileye bildirdi. Ancak savcılıktan olumlu cevap verilmesine rağmen polisler, cenazenin Hecace Mezarlığı’na defnedilmesine izin vermedi. Aile bunun üzerine cenazeyi Mohris Mezarlığı’nda defnederken, ailenin cenazeyi yıkamasına ve cenaze namazı kılmasına izin verilmedi. Cenaze aile fertlerinden 4 kişinin katılımı ile mezar başında kefenlenerek toprağa verildi.

CENAZE NAMAZINA ‘PANDEMİ’ ENGELİ

Kızıltepe’ye götürülen Bayram Kuzu’nun cenazesi de, Kuzular Küme Evleri Aile Mezarlığı’na defnedilmek üzere götürüldü. Benzer uygulamalar burada da ailelerin karşısına çıkarılırken, ailenin cenaze namazını camide kılmak istemesi “pandemi kuralları” gerekçesi ile izin verilmedi. Yine cenazenin yıkanmasına da izin verilmezken, engellemeler nedeniyle aile cenazeyi mezar başında kefenlemek zorunda kaldı. Mazlum Kızıl’ın İkikuyu (Girêbîr/Dubîrka) köyü mezarlığına götürülen cenazesinde de aynı uygulamalarla karşılaşıldı. Cenazeyi mezar başında kefenleyen aile, Kızıl’ın cenazesini toprağa verdi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ