3 Êzidî 30 yıl sonra göçe zorlandıkları köylerinde defnedildi

3 Êzidî 30 yıl sonra göçe zorlandıkları köylerinde defnedildi
  • 24 Kasım 2022 16:35

Almanya’da 30 yıl önce yaşamını yitiren 3 Êzîdî, vasiyetleri üzerine zorla çıkarıldıkları Bismil ilçesinin Asince kırsal Mahallesi’ndeki topraklarında defnedildi.

 

 

 

Amed’in Bismil ilçesine bağlı Asince köyünde 1991 yılında zorla göç ettirilen ve Almanya’da 1992-93 yıllarında yaşamını yitiren 3 Êzidî, vasiyetleri üzerine 30 yıl sonra köylerine defnedildi. Almanya’da yaşamını yitiren Halil Altin, Hatun Altin, İde Dal’in doğdukları topraklarında gömülme vasiyetleri yerine getirildi. Cenazeler halen boş olan Amed’in Bismil ilçesine bağlı Asince Mahallesi Mezarlığı’nda defnedildi.

 

 

 

Defin törenine Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Bismil ilçe eşbaşkanları, yerlerine kayyım atanan Bismil Belediye Eşbaşkanları Gülşen Özer, Orhan Ayaz ve parti yöneticileri katıldı. Mezarlık başında konuşan Êzidî Pir Amer, yıllar önce verilen vasiyetleri yerine getirdiklerini söyledi. Amer, “Bu topraklarda ne kadar zulüm görsek de elimiz köyümüzden kopmadı, bizler yine cenazelerimizi köyümüzde, kendi topraklarımızda defnettik. Toprağımızdan vazgeçemedik” diyerek kendilerine yardımcı olan HDP ve DBP’ye teşekkür etti.

 

 

 

Ardından konuşan Bismil Belediye Eşbaşkanı Gülşen Özer de, herkesin kendi topraklarında diliyle, kültürüyle, diniyle özgür yaşaması gerekliliğini dile getirdi. Eşbaşkan Orhan Ayaz ise, defnedilenlerin kendi topraklarından sürgün edilmek zorunda kaldıklarını belirterek, “Kendi topraklarında defnedilmek istiyorlardı. Gözünüz açık gitmesin bugün torunlarınız, sevenleriniz yanınızda. Kürt halkı bir gün özgürleşecek. Bu kutsal topraklarda 100 yıldır saldırı, kötülük ve ayrımcılıklar olduğu kadar direniş de var. Bu yüzyıl Kürtlerin yüz yılı olacak. Kürtler bu topraklara barışın, özgürlüğün tohumunu atacaktır. Bir kez daha ölenleri rahmetle anıyor ve mekanları cennet olsun diyoruz” dedi.

 

 

 

‘CENAZELER TOPRAKLARINDA’

 

 

 

Aileye başsağlığı dileyen HDP Bismil ilçe eşbaşkanı Meşhel Sırımsı ise,  Êzidî halkının 90’larda zulüm ve saldırılar nedeniyle göç ettiğini hatırlattı. 73 katliam gören Êzidîlere burada yaşayanların da haksızlık yaptığını vurgulayan Sırımsı,”Êzidîler kendi topraklarına bağlıdırlar. Yeniden topraklarına dönmek istiyorlar. Bu nedenle cenazeler kendi topraklarına getirildi. Biz Êzidî toplumumuza bir kez daha başsağlığı diliyoruz” diye konuştu.

 

 

 

Konuşmaların ardından kabirlerin başında dualar okundu.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ