Mardin Roj

29 Ağustos 1969’da Leyla Xalid ABD uçağını kaçırdı

29 Ağustos 1969’da Leyla Xalid ABD uçağını kaçırdı
  • 30 Ağustos 2021
FKÖ üyesi Leyla Xalid, mücadele arkadaşı Selim ile birlikte 29 Ağustos 1969’da Roma’dan kalkan Amerikan uçağını kaçırdı.
Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) üyesi Leyla Xalid kaçırdığı uçağı Şam’a indirdi. Leyla, FKÖ üyesi Selim ile birlikte, dönemin İsrail Amerikan Büyükelçisi İzak Rabin’in de bulunacağını düşündüğü Roma’dan kalkan Amerikan TWA uçağına Atina aktarmasında, ceplerinde silah ve bombalarla bindi. Leyla, uçağı doğum yeri olan Filistin’in Hayfa kenti üzerinden Suriye’ye uçurarak, Şam’a iniş yaptırdı. Uçak yere indikten sonra uçuş ekibi ve yolcuları uçaktan boşalttıktan sonra Boeing 707 uçuş kabinini havaya uçurup Suriyeli yetkililere teslim oldu. Leyla, 45 gün Suriye’de gözaltında tutulduktan sonra, 2 İsrailli pilot karşılığında 31 Filistinli tutsak ile birlikte serbest bırakıldı.
Leyla eylemlerinin gerekçesini “Filistinlilere yalnızca mülteci gözüyle bakan dünyaya haklı bir nedenimiz olduğunu göstermek ve İsrail hapishanelerinde yatan Arap ve Filistinli mahkumların rehineler karşılığında serbest bırakılmasını sağlamak” olarak açıkladı.
Tarihte 29 Ağustos’ta yaşanan diğer önemli gelişmeler ise şu şekilde:
1914: New Yorklu binlerce kadın Birinci Dünya Savaşı’na karşı Kadının Barış Geçit Töreni’ni gerçekleştirdi. Savaş karşıtlarının suskun olduğu bir dönemde kadınlar suskunluğu kırdı. Kadınlar, savaşın başlamasından yaklaşık bir ay sonra, savaşın karanlığını simgeleyen siyah giysi ve nesneler ile barışın simgesi beyaz giysiler giyerek alanlara çıktı. Yalnızca üzerinde güvercin olan bir pankart taşıyarak 5. Cadde üzerinde sessizce yürüyen kadınların bu örgütlenmesinden kısa bir süre sonra Kadının Barış Partisi (WPP) kuruldu.
1915: Üç Oscarlı oyuncu Ingrid Bergman İsveç’in Stockholm şehrinde doğdu. Ingrid Hollywood’a geldiğinde ona dişlerini, kaşlarını ve genel görünüşünü değiştirmesini söylediler ama o reddetti. Nazi döneminde Amerika’ya göç etti. Burada farklı halklardan kadınların hikayelerini canlandıran Ingrid, geleneksel olmayan kadın rollerini tercih ediyordu. Ingrid, kadınlara yaşları nedeniyle rol verilmemesi sorununa karşı mücadele etti ve yaşamının sonuna kadar oyunculuğu sürdürdü. Ingrid, tam doğum gününde 1982 yılında yaşama veda etti.
1926: Yunanlı tarihçi, arkeolog, Sorbonne Üniversitesi’nin 700 yıllık tarihinde ilk kadın müdür Helene Glykatzi-Ahrweiler Yunanistan’ın başkenti Atina’da doğdu. Helene 1976-1981 yılları arasında Paris 1 Panthéon-Sorbonne Üniversitesi’nin müdürü olarak görev yaparak, aynı zamanda dünyaca ünlü bir üniversitede müdür olarak görev yapan ilk kadın oldu.
1998: Polis Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray’daki eylemine saldırdı, 150 kişi gözaltına alındı.
2006: İzmir Savaşa Karşı Kadın Platformu, İsrail’in Lübnan ve Filistin’e saldırılarını protesto etmek, Ortadoğulu kadınlarla dayanışmak amacıyla barış zinciri oluşturdu.
2016: 2’nci RAJIN Rojava Konferansı “Kadın Özgür Basını Devrim Ateşi ile İlerliyor” şiarıyla gerçekleştirildi. 152 kadın delegenin katılımıyla gerçekleştirilen konferansta, kadının basındaki tüm çalışmalara demokratik-ekolojik-kadın özgürlükçü toplum paradigmasıyla katılması gerektiği vurgulandı. Konferansta toplumda ve basın içinde cinsiyetçiliğin etkilerini kırmak için cinsiyetçiliğe karşı cins mücadelesini yükseltme ve devrimi güçlendirme iddiasıyla çeşitli kararlar alındı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ