Mardin Roj

25 Mart 2019: Tutuklu Medya Çınar cezaevinde yaşamına son verdi

25 Mart 2019: Tutuklu Medya Çınar cezaevinde yaşamına son verdi
  • 25 Mart 2021
Çınar, tutulduğu Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto ederek 25 Mart 2019 tarihinde yaşamına son verdi. Medya’nın cenazesi, Kızıltepe’nin Aşağı Çimenli (Margik) köyünde toprağa verildi.
Medya’nın 2015-2016 yıllarında Nusaybin’de ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında açılan koridordan çıktıktan sonra gözaltına alınarak tutuklandı. Mardin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) görülen son duruşmada Kürtçe savunma yapan Medya Çınar, Kuzey Suriye’de DAİŞ’e karşı savaşırken yaralandığını ve daha sonra da tedavisi için Nusaybin’e geldiğini söyleyerek, tedavi sürecinin ilan edilen yasaklara denk geldiğini ifade etmiş, Nusaybin’den de bu yüzden çıkmadığını aktarmıştı.
Medya’nın Nusaybin Davası’ndaki savunması 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kınayan Medya, “Rojava’da Kürt halkı üzerine yoğun baskılar var. Cezaevinde tedavim yapılmıyor. Bu saldırılara karşı ilk olarak kadınlar büyük bir direnişle alanlara çıktı. Bütün bu saldırılara karşı Birleşmiş Milletler (BM) bir şey yapmadı. Eğer orada YPG ve YPJ bir mücadele vermemiş olsaydı belki burada bile DAİŞ insanları katledecekti. Bunun için ben de bu saldırılara karşı mücadelenin içine girdim ve orada yaralandım. Tedavi sürecim de öz yönetim sürecine denk geldi. Bu şekilde Nusaybin’de kalıp oradan çıkamadım” demişti.
Duruşmalarda maruz kaldığı işkenceyi her defasında dile getiren Medya, öz yöntem sisteminin bütün dünya halkları tarafından kabul gören ve talep edilen bir sistem olduğunu vurgulamış, “Nusaybin’de kaldığım zaman bir şey yapmadım. Yaralı olduğum için oradan çıkamadık. Oradan alındığımızda da çok büyük bir işkence ile yüz yüze bırakıldık. Yapılan işkenceler sırasında arkadaşlarımızın çığlıkları geliyordu ama biz bir şey yapamıyorduk. Elimi kelepçelerken polisler elimi kırdı. Önceden verilen ifadeler de onların kendi yazdıkları ifadelerdir. Emniyette bize yapılan işkenceler cezaevine girene kadar devam etti. Emniyette kadın polis, ‘bunları imzala bırakılacaksın’ dedi. Elimden de bir şey gelmediği için de iradem dışında bir dilekçe yazdım. İddianamelerde söylemediğim halde onlarca şey geçti. Bunları kabul etmiyorum” diye belirtmişti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ