Mardin Roj

2022 Newroz programı belli oldu

2022 Newroz programı belli oldu
  • 07 Mart 2022

Bu yıl “Dem dema serkeftinê ye” şiarıyla gerçekleştirilecek Newroz için 29’u il 62 merkezde kutlama gerçekleştirilecek. Temel gündemi “Öcalan’a özgürlük” talebi olacak olan Newroz’un ilk ateşi, Beytüşşebap’ta yakılacak.

 

Bu yıl “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı”) şiarıyla gerçekleştirilecek Newroz kutlamalarının startı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde 10 Mart’ta Diyarbakır’da açıklanacak deklarasyonla verilecek. Diyarbakır’da DTK, TJA, DBP ve HDP öncülüğünde Kürdistani İttifak Çalışması’nda yer alan partilerin katılımıyla 10 Mart’ta deklarasyon açıklanacak, 11 Mart’ta ise İstanbul’da HDK ve HDP öncülüğünde sol sosyalist parti ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla deklarasyon açıklanacak. Ayrıca her iki merkezde yapılacak deklarasyon açıklamasına, çok sayıda demokratik kitle örgütü ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile aydın ve yazar katılacak.

 

TEMEL GÜNDEM ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ

 

29’u il, 62 merkezde yakılacak 2022 Newrozu’nun temel gündemi, İmralı tecridi ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü olacak. Newroz kutlamalarında, Kürt ulusal birliğinin önemi, Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik 23 Nisan 2021’den bu yana devam eden saldırılara karşı direniş, hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması, ekonomik kriz ve yoksulluğa karşı mücadeleye vurgu yapılacak.

 

İLK ATEŞ KATO’NUN ETEKLERİNDE YAKILACAK

 

Bu yıl 29’u il 62 merkezde gerçekleştirilecek Newroz kutlamalarının ilk ateşi, 15 Mart’ta Türkiye’nin saldırılarının sürdüğü Federe Kürdistan Bölgesi’nin sınır hattında bulunan Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde verilecek. 15 Mart’tan itibaren her kentte yakılacak Newroz ateşi ile kutlamalar gerçekleştirilecek.

 

ORTADOĞU VE AVRUPA ÜLKELERİNE DAVET

 

Bu yıl Ortadoğu ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden 200 kişi, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerine davetiye gönderilecek. Ayrıca Federe Kürdistan Bölgesi, Kuzey ve Doğu Suriye ile Rojhilat’tan çok sayıda kişi, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de davet edilecek.

 

KİTLESEL KUTLAMALAR

 

Her yıl milyonlara sahne olan Newroz için 19 Mart’ta başlayacak kitlesel kutlamalar başlayacak. 20 Mart’ta Van ve İstanbul ile devam edecek Newroz’un finali ise 21 Mart’ta Diyarbakır’da yapılacak. İlk Newroz ateşinin yakılacağı Beytüşşebap’ta gerçekleştirilecek kutlamaya, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Sözcüsü Ebru Günay ile milletvekilleri katılacak.

 

İstanbul’da 20 Mart’ta Yenikapı’da gerçekleştirilecek Newroz kutlamasına, HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar katılacak, sanatçılar Koma Sorjiyan, Grup Vardiya, Huriye, Xero Abbas sahne alacak.

 

İzmir’de de 20 Mart’ta Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirilecek Newroz kutlamasına, HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz katılacak.

 

FİNAL DİYARBAKIR’DA

 

Diyarbakır’da 21 Mart’ta gerçekleştirilecek Newroz’a, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürt İttifakı Çalışması adına Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti katılacak, sanatçılar Rojda, Azad Bedran, Servet Kocakaya, Kazo ve Elenora sahne alacak

 

21 Mart’ta Cizre’de gerçekleştirilecek kutlamaya ise DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır katılacak. Cizre Newrozu’nda sanatçılar Şerzad, Pınar Aydınlar, Lawje ve Şiyar Berwarî sahne alacak.

 

İşte 62 merkezde gerçekleştirilecek kutlamaların tam listesi:

 

15 Mart

 

Beytüşşebap

 

17 Mart

 

Erciş

 

19 Mart

 

Bismil, Çermik, Hazro

 

Dersim

 

Karakoçan

 

Dargeçit, Artuklu

 

Şırnak

 

Güçlükonak

 

Uludere

 

Suruç

 

Aydın Germencik, Nazilli ve Söke

 

Gebze

 

Mersin

 

Patnos

 

Iğdır

 

Muş

 

Konya Cihanbeyli

 

20 Mart

 

İstanbul

 

Van

 

Adıyaman

 

Silvan

 

Çınar

 

Ergani

 

Antep

 

Batman

 

Bingöl

 

Elazığ

 

Malatya Yeşilyurt

 

Elbistan

 

Derik

 

Kızıltepe

 

Savur

 

Silopi

 

Urfa

 

Aydın

 

Kepez

 

Bodrum

 

İzmir

 

Denizli

 

Manisa

 

Balıkesir Bandırma ve Ayvalık

 

Bursa

 

Çanakkale

 

Edirne

 

Çorlu

 

Adana

 

Hatay Dörtyol ve İskenderun

 

Osmaniye

 

Eskişehir

 

Doğubayazıt

 

Tatvan

 

Hakkari

 

Bulanık

 

Konya Kulu

 

Ankara

 

21 Mart

 

Diyarbakır

 

Nusaybin

 

Siirt

 

Cizre

 

İdil

 

Viranşehir

 

Ceyhan

 

Ağrı

 

Ardahan

 

Tekman

 

Yüksekova

 

Kars

 

Konya

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ